adozona.hu
Egyéni vállalkozók átalányadózása 2022-től – példákkal
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Egyeni_vallalkozok_atalanyadozasa_2022ben_4D97AY
Egyéni vállalkozók átalányadózása 2022-től – példákkal
2022-től az átalányadózó egyéni vállalkozók bevételi értékhatára – az őstermelőkhöz hasonlóan – az éves minimálbértől függ. Az adott évi vállalkozói bevételnél – a választott adózási módtól függetlenül – minden olyan bevételt figyelembe kell venni, amelyet a magánszemély az egyéni vállalkozói tevékenységére tekintettel szerez, így beleértendő a katásként szerzett bevétel is.
Az adott évi vállalkozói bevétel meghatározásánál a választott adózási módtól függetlenül minden olyan bevételt figyelembe kell venni, amelyet a magánszemély az egyéni vállalkozói tevékenységére tekintettel szerez. Így a bevételbe beleértendő a kisadózóként megszerzett, a bevételi nyilvántartásban feltüntetett bevétel is, még akkor is, ha a kisadózó azután 40 százalékos adó fizetésére volt köteles.
A fentiek alapján például az a kisadózó, akinek a 2021. évi éves minimálbér tízszeresét meghaladó katás bevétele volt 2022-ben, nem választhatja a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény) szerinti átalányadózást.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, hogyan változott a bevételi értékhatár és a költséghányadok!
Hozzászólások (1)
A cikk véleményem szerint téves információt tartalmaz. Az szja törvény 50. § (9) bekezdése szerint az 50. § alkalmazásában (ez a paragrafus foglalkozik a bevételi értékhatárokkal) egyéni vállalkozói bevételnek az adóévben e törvény rendelkezései szerint megszerzett vállalkozói bevétel minősül. Tehát ellentétben a cikkben megfogalmazottakkal, a katából az átalányadózásra történő áttéréskor nem kell figyelemmel lenni a katás adóéve bevételére. Ez egyértelműsíti a 2015. évtől hatályba léptetett 50. § (9) bekezdéséhez fűzött jogalkotói indoklás, miszerint: "ponotsító rendelkezés amely egyértelművé teszi, hogy az átalányadózás választásakor az Szja tv. hatálya alatt megszerzett vállalkozói bevételt kell egyéni vállalkozói bevételnek tekinteni."