hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyéni vállalkozás szüneteltetése: bizonylatok megőrzése, újraindítás

  • adozona.hu

Mennyi ideig kell megőriznie a számláit, szigorú számadású nyomtatványait a szünetelő egyéni vállalkozásnak, s legkésőbb mikor lehet újraindítani a vállalkozást? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia, okleveles adószakértőnk válaszolt.

"A vállalkozó 2012. év eleje óta szünetelteti a tevékenységét, 2017. év elején telik le az 5 év. Számláit, szigorú számadású bizonylatait ebben az esetben hányadik évtől kell megőriznie? Az 5. év letelte vagy az előtt (1 nappal) kell újraindítania a vállalkozását? Ha nem indítja újra, mi történik?" – kérdezte olvasónk.

A szünetelés kezdő napja a vonatkozó bejelentést követő nap! Például, ha valaki szeptember 1-jétől kívánja szüneteltetni a tevékenységét, akkor azt az előző napon kell bejelentenie, azaz augusztus 31-én.

A szünetelés után a vállalkozói tevékenység, a bejelentést követő nappal gyakorolható! Mondjuk, ha az egyéni vállalkozó október 1-jétől folytatni kívánja a tevékenységét, akkor azt szeptember 30-án kell bejelentenie. A szüneteltetés végét – a kezdéshez hasonlóan – az okmányirodánál kell jelezni.

Maradva a fenti példánál: tegyük fel, hogy a vállalkozó 2016. augusztus 31-én bejelentette, 2016. szeptember 1-jétől szünetelteti a tevékenységét. 2021. október 1-jéig be kell jelentenie, hogy 2021. október 2-ától ismét működni kíván.

Amennyiben a tevékenységét szüneteltető egyéni vállalkozó öt év elteltével nem intézkedik a szünetelés megszüntetése iránt, az okmányiroda határozatával eltiltja az egyéni vállalkozói tevékenységtől, és törli a vállalkozót a nyilvántartásból.

Ha az adózó az egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetésének idején úgy dönt, hogy az egyéni vállalkozói tevékenységét megszünteti, akkor ezt a tevékenység szüneteltetésének ideje alatt is bejelentheti, akkor is, ha még nem telt el az említett 5 év.

Ebben az esetben az egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetése utolsó napjának az egyéni vállalkozói tevékenység megszüntetésének napját és nem az azt megelőző napot kell tekinteni. Az egyéni vállalkozót – tevékenysége megszüntetése miatt – ismételten soron kívüli bevallási kötelezettség terheli, függetlenül attól, hogy korábban az egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetése miatt már soron kívüli bevallást kellett benyújtania.

Ugyanis az egyéni vállalkozónak a tevékenység megszüntetése miatt vagy a szünetelés időszaka alatt is keletkezhetett adófizetési kötelezettsége, például ha a tevékenység szüneteltetését megelőző időszakokban igénybe vett fejlesztési tartalékot vagy  kisvállalkozói kedvezményt (szja-törvény 57. § (2) bekezdése).

A magánszemélyeknek – és ebben a vonatkozásban az egyéni vállalkozóra is a magánszemélyekre általában érvényes szabályok irányadók – a bizonylatokat (ideértve azok rontott példányait is) és a nyilvántartásokat az adó megállapításához való jog elévüléséig kell megőrizniük (szja-törvény 10. § (8) bekezdése).

Az adó megállapításához való jog az Art. szerint – a kérdésben is hivatkozottak szerint – 5 év. Ezt azonban a bevallás benyújtására előírt határidőtől (illetve a bevallás tényleges benyújtása idejétől, mint például önellenőrzés esetében) kell számítani. Például a 2015. évi személyijövedelemadó-bevallását az egyéni vállalkozónak 2016. február 25-ig kellett benyújtania. Az ezen időponttól számított 5. adóév utolsó napjáig kell az érintettnek megőriznie a bevallást és az azt alátámasztó nyilvántartásait, bizonylatait (példánknál maradva ez 2021. december 31-ét jelenti).

A kérdésben szereplő vállalkozó számára ez egyrészt a megszűnés miatt beadott soron kívüli bevallásait, az azokat megalapozó bizonylatait, nyilvántartásait jelenti, az elévülési idő fentiek szerinti módon való számítása mellett. Másrészt, ha a szüneteltetés időtartama alatt is be kell nyújtania személyijövedelemadó-bevallást, akkor azok benyújtásának határidejétől számított 5 évig ugyancsak őrizni kell a „papírokat”.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink