hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kedvezményes adózású értékpapír-juttatások

  • adozona.hu

Az Országgyűlés, a tavaly év végén elfogadott adócsomagban új, adómentes juttatásként vezette be az induló vállalkozás munkavállalója, vagy vezető tisztségviselője által megszerzett tagsági jogot megtestesítő részesedést (részvényt, vagy üzletrészt), olvasható a Deloitte Magyarország honlapján megjelent közleményében.

Az adómentesség alkalmazásához számos feltételnek kell megfelelni, különösen a rendeltetésszerű joggyakorlás követelményének; valamint, hogy a munkavállaló, vezető tisztségviselő a megszerzett részesedést/jogot a szerzést vagy a jog gyakorlásának megnyílását követő legalább három évig nem értékesítheti; illetve kifizetői adatszolgáltatást szükséges teljesíteni az adóévben átadott összes részesedés könyv szerinti értékéről, valamint a részesedés ellenértékének a magánszemély által megfizetett összegéről.

E rendelkezés elsősorban a „startup”-oknak biztosít kedvezményes adózású juttatási lehetőséget, hiszen a törvény az induló vállalkozást is definiálja, miszerint kizárólag az a mikro- és kisvállalkozás minősül induló vállalkozásnak, mely legfeljebb 5 éve került bejegyzésre, tőzsdén nem jegyzett és még nem osztott nyereséget; továbbá nem egyesülés vagy szétválás útján jött létre.

A Deloitte szakértői jelzik azonban, hogy azon a vállalatoknak is van lehetősége kedvezményes adózás mellett értékpapír-juttatási programot működtetni, amelyek nem minősülnek induló vállalkozásnak.

A személyi jövedelemadóról szóló törvény alapján például lehetőség van egyrészt munkavállalói értékpapír-juttatási program révén 1 millió forint piaci értékig adómentesen értékpapírt juttatni a munkavállalóknak, amely régen ún. „elismert program” néven volt ismert. Tekintettel arra, hogy az adómentesség alkalmazásához az értékpapírokat kétéves kötelező tartási időszak terheli, ezen eszköz a munkavállalók hosszú távú ösztönzését és a munkavállalók megtartását egyaránt szolgálhatja. A munkavállalói értékpapír-juttatási programnak való megfelelést természetesen vizsgálni szükséges. Többek között korlátozás alá esik a vezető tisztségviselők részvételének aránya, illetve a vezető tisztségviselők részesedése az értékpapír-juttatásokból is; továbbá a javadalmazás mértékének megállapításakor nem lehetséges a munkavállalók egyéni teljesítményéhez kötni.

Továbbá, a vonatkozó feltételeknek történő megfelelés esetén továbbra is lehetséges munkavállalói résztulajdonosi programot („MRP”) üzemeltetni, mely olyan speciális juttatási forma, amely a társaság eredményes működése esetén biztosít a munkabéren felül, alacsonyabb adóterhelés mellett jövedelmet a munkavállalók részére. Az MRP-program egy közép-hosszú távú részvényalapú juttatási forma, melynek adminisztrációjáról egy külön MRP-szervezet gondoskodik. A társaságok előre meghatározott gazdasági, pénzügyi célokat tűzhetnek ki, mely a munkavállalókat, vagy a munkavállalók egy csoportja részére erősítheti a tulajdonosi szemléletet és ösztönözheti az eredményes munkavégzésre – írják.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink