hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Átalányadózással kapcsolatos gyakorlati tudnivalók

  • Lepsényi Mária adószakértő

A gyakran ismétlődő kérdések okán szeretném néhány dologra ismét felhívni olvasóink figyelmét.

Mit kell tudni a költséghányadokról?

A 2022. évtől bevezetett új szabályok szerint az egyes tevékenységekhez egy költséghányad tartozik, a kiegészítő tevékenységet folytatóknak (nyugdíjasoknak) továbbra sem kell alacsonyabb költséghányadot alkalmazniuk.

A folytatott tevékenységtől függően 40, 80 és 90 százalék költséghányadot lehet alkalmazni.

Az átalányadózásról további írásainkat itt olvashatja el!

Az átalányadózásból származó jövedelem megállapításakor nem annak van jelentősége, hogy valaki milyen tevékenységet jelentett be a NAV-hoz, hanem annak, hogy mely tevékenységből származik bevétele.

Aki vegyes tevékenységet folytat, annak az alacsonyabb költséghányadot kötelező alkalmaznia a teljes bevételre. Nincs jelentősége annak, mely tevékenységből van több bevétel.

Hogyan lehet bizonyítani azt, hogy a bejelentett tevékenységek közül nem mindegyikből származott bevétel?

A legegyszerűbb módja az, ha az egyéni vállalkozói nyilvántartásból törölteti a nem folytatott tevékenységet. Így nem képezheti vita tárgyát, hogy mely tevékenységből származott bevétele és az sem képezheti a vita tárgyát, hogy helytelen költséghányadot alkalmazott.

Bevételi határok és az arányosítás arányosítása

A bevételi értékhatár általános esetben éves minimálbérhez kötődnek.

Az átalányadózás szabályai addig alkalmazhatók, amíg az adóévben az egyéni vállalkozó vállalkozói bevétele az éves minimálbér tízszeresét, azaz 2023-ban a 27 840 000 forintot, a kizárólag kiskereskedelmi tevékenységet végző egyéni vállalkozó bevétele az éves minimálbér ötvenszeresét, azaz 2023-ban a 139 200 000 forintot nem haladja meg.

A tevékenységét év közben kezdő, megszüntető vagy szüneteltető egyéni vállalkozó a bevételi értékhatárt a tevékenység folytatásának napjaival időarányosan veheti figyelembe. Ebből a szempontból az az egyéni vállalkozó is tevékenységét év közben kezdőnek számít, aki az átalányadózásra való áttérést közvetlenül megelőző időszakban a kisadózó vállalkozók tételes adójának alanya volt.

A jogszabály vagy nemzetközi szerződés alapján folyósított támogatás összege ezeket a bevételi értékhatárokat emeli, de a költségek fedezetére, fejlesztési célra folyósított támogatás összege nem számít vállalkozói bevételnek. Az utóbbi támogatásokkal összefüggő adókötelezettségeket az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó szabályok szerint kell teljesíteni.

Adómentes az átalányadózó egyéni vállalkozó e tevékenységéből származó átalányban megállapított jövedelmének az éves minimálbér felét meg nem haladó része. Ez az összeg 2023-ban 1 392 000 forintot jelent.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben az arányosítás, a vállalkozás szüneteltetésének, a szocho-kedvezmény, a bejelentkezés és a más adózásra való áttérés fontos kérdéseiről lesz szó!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink