hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ennyi lehet az egyéni vállalkozó családi járulékkedvezménye. Példák!

  • adozona.hu
1

A január 1-jétől bevezetett családi járulékkedvezmény az egyéni vállalkozókat is megilleti. Ahhoz azonban, hogy ezt ténylegesen igénybe tudják venni, több feltételnek is teljesülnie kell. Ezek közül a legfontosabb, hogy a járulékkedvezmény csak a személyi jövedelemadó alapot képező jövedelmet terhelő járulékok terhére érvényesíthető.

Az 1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) több paragrafusa is foglalkozik az egyéni és társas vállalkozók családi járulékkedvezmény érvényesítésének feltételeivel. Először a Tbj. 24/A § (6) bekezdésében találkozunk ezekkel.

A jogszabályhely szerint egyéni és társas vállalkozó esetén a családi járulékkedvezményt a kivét, az átalányban meghatározott jövedelem vagy a személyes közreműködői díjat terhelő járulékok erejéig lehet érvényesíteni.

Ez azt jelenti, hogy a vállalkozók a családi járulékkedvezményt csak a ténylegesen megszerzett (személyi jövedelemadó alapot képező) jövedelem után fizetendő járulékokból vehetik igénybe. Vagyis ha például a főállású egyéni vállalkozó – figyelemmel a minimum járulékfizetési szabályokra – havonta a minimálbér 150 százaléka, 152 250 forint (101 500 x 1,5) után fizeti az egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékot, és a minimálbér után fizeti a nyugdíjbiztosítási járulékot, de a tényleges kivétje ennél kevesebb – mondjuk csak 100 000 forint –, akkor a hivatkozott előírás értelmében a vállalkozó a tárgyhónapban csak a 100 000 forint után fizetendő járulékok (ide nem értve a munkaerő-piaci járulékot) mértékéig jogosult a családi járulékkedvezmény érvényesítésére. Kivét, illetve átalányban meghatározott jövedelem hiányában családi járulékkedvezmény nem érvényesíthető.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, különböző összegű kivéteknél mekkora a családi járulékkedvezmény, illetve milyen közterheket kell lerónia az egyéni vállalkozónak!
Használja családikedvezmény-kalkulátorainkat is!
http://adozona.hu/Kalkulatorok/Csaladi_kedvezmeny_kozos_ervenyesites_nelku_8DR6SZ
http://adozona.hu/Kalkulatorok/Elettarsi_kapcsolat_eltero_jogosultsag_kozo_WUW4EH
http://adozona.hu/Kalkulatorok/Ber_es_csaladi_kedvezmeny_kalkulator_2014_I_OE17S3
http://adozona.hu/Kalkulatorok/Ber_es_csaladi_kedvezmeny_kalkulator_2014_I_I45O05

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Lehoczki László

Szeretném megrendelni a következő időszakra is az Adózóna előfizetésem. Hova kattintsak a megrendelés végrehajtásához. Lehoczki László

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Adószámos magánszemély könyvkiadó

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink