adozona.hu
Adómentes borravaló: vajon mire gondolhat Orbán Viktor?
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Adomentes_borravalo_vajon_mire_gondolhatott_GE0G4F
Adómentes borravaló: vajon mire gondolhat Orbán Viktor?
Várhatóan az őszi adócsomagból derülhet majd ki a borravaló beígért adómentességére vonatkozó konkrét javaslat. Nézzük, miről lehet szó, hiszen bizonyos körben jelenleg is adómentes a borravaló! Cikkünkben összefoglaltuk a hatályos tudnivalókat.
A „borravaló” az értelmező szótárak szerint azt a pénzösszeget jelenti, amelyet az ügyfél önként, utólag ad a szolgáltatónak a szolgáltatás árán felül, elméletben a hálájának, elégedettségének kifejezéseként. A gyakorlatban csaknem mindenütt előfordul, ahol a fogyasztó és az őt kiszolgáló személy közvetlenül kapcsolatba kerül egymással. Nem tévesztendő össze a szűkösen rendelkezésre álló javakhoz, szolgáltatásokhoz kapcsolt „hálapénzzel”, amelynek adása és elfogadása inkább a vesztegetés kategóriájába tartozik, és az egészségügy területén a hatályos szabályok szerint bűncselekménynek számít.
Borravalót nem kötelező, de a közfelfogás szerint illik adni, különösen az éttermi, szállodai szolgáltatások területén, de például a pénzt kézbesítő postások, a tankolásban segédkező alkalmazottak, a fürdőkabinosok is kapnak ilyen formában köszönetet. A munka törvénykönyve (Mtv.) kimondja ugyan, hogy a munkavállaló harmadik személytől díjazást a munkaviszonyban végzett tevékenységére tekintettel nem fogadhat el, vagy nem köthet ki, azonban e tilalom alól a munkáltató felmentést adhat [Mtv. 52. § (2)–(4) bekezdés. A legtöbb helyen ezt a hozzájárulást megadják, sőt, sok esetben bérkiegészítésként számolnak vele.
Sokan úgy vélik, hogy a borravaló egyfajta ajándék, amely után nem kell adózni, azonban ez fő szabály szerint nem minden esetben igaz.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletesen ismertetjük a vonatkozó törvényi rendelkezéseket!
Hozzászólások (1)
A cikk hamis, ahogy Nagy Márton minisztériuma se is összekeveri a nyugdíjjárulékot az adómentességgel és a "közvetlenül" szón lovagolnak, jogalap nélkül.
A pontatlanul idézett adómentességről szóló SZJA szakasz valójában így szól:
4.21. a magánszemély által külön jogszabály szerint felszolgálási díj címen megszerzett bevétel, valamint a vendéglátó üzlet felszolgálójaként a fogyasztótól közvetlenül kapott borravaló
Nos, a 2010 évi CXXIII. törvény indoklása szerint a borravaló korábban se viselt adóterhet, csupán az egykulcsos SZJA miatt lett adómentes. Tehát az adóalapnövelés az egy kulcs miatt értelmét vesztette, így adómentessé sorolták a borravalót. Ezt még a Medgyessy Péter kormánya javasolta, rögtön 2005-ben, az EU csatlakozás után, mivel az addig érvényes szabályok adóztatták a borravalót. A 2005-ös adómentessé tételt azonban nem indokolták, így fogalmunk sincs, hogy a jogalkotó mire gondolt a "fogyasztótól közvetlenül kapott borravaló" fordulat mibenlétéről. Ez a közel 20 éves indoklás csupán ennyit írt: "Az európai gyakorlatnak megfelelően a vendéglátó üzleteknek lehetőségük lesz arra, hogy a „borravalót” legálisan feltüntessék árlapjaikon ..." - ezt követően azonban az indoklás már a felszolgálási díjról értekezett. Az ékezetek nélküli borravaló adómentességének, pláne a "közvetlen" kifejezés megindoklása tehát azóta is hiányzik. Nesze neked jogalkotás.
Az adómentesség kimondása mellett 2005-től azonban rákapcsolták a borravalóra az akkor még 15%-os nyugdíjjárulékot, ami elég vicces volt, mert azt néhány nyugdíjban utazó ügyeskedő kivételével senki se vallotta be.
A "felszolgálójaként a fogyasztótól közvetlenül kapott borravaló" fordulatra tehát nincs semmilyen hatályos jogértelmezés, vagy bírósági gyakorlat.
A "közvetlenül" kifejezés éppen a gazdasági minisztériumok értelmezése nyomán lett probléma, ők akarják adóztatni azt, ami átfolyik valamilyen modern pénzügyi közvetítő rendszeren, vagy a munkáltatón. Így a bürokraták saját maguk gerjesztik a problémát, mert rejtélyes, hogy a közvetlenség mit jelentene, vagy az hogyan sérülne. A magyar forint is a Magyar Nemzeti Bank léte okán elismert valuta, nosza, nevezzük a bankjegyeket és az érméket is közvetett juttatásnak. Ehh.
Mindazonáltal a 2020 nyarától a járulékalapot képező jövedelem fogalmából kivették a borravalót az új Tbj.-ben (2019. évi CXXII. törvény). Az NGM-nek tehát tudnia kell, hogy így se adó, se nyugdíjjárulék nem merülhetne fel.
A kormányfő fatálisan elnagyolt "adómentessé teszzük a borravalót" című nyilatkozatát követően most már csak azt kell megtudnunk, hogy a "közvetlenül" szót akarják-e (végre) megmagyarázni, vagy kiterjesztik a borravaló forgalmát az állami korrupcióra is? Ott ugyanis jó sok "borravaló" folyik át a politikusokhoz, vagy a környezetükhöz.