A nap kérdése: SZÉP-kártya-juttatás visszafizettetésekor mi lesz a közterhekkel?

  • adozona.hu

Hogyan kell jogszerűen eljárni abban az esetben, ha a munkavállaló részére az időarányosan járó SZÉP-kártya-juttatás összegénél több juttatást utalt át a munkáltató? A cég cafeteriaszabályzata szerint a jogosulatlanul kifizetett összeg visszajár, azt a munkabérből levonja a munkáltató. A nettó bérből visszavont juttatás járulékaival mi történik? Önellenőrzéssel visszakérhető az adóhatóságtól? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

A SZÉP-kártya-támogatás adókötelezettsége a juttatáskor keletkezik, ami önellenőrzéssel utólag nem módosítható, vagyis a megfizetett közterheket nem lehet visszaigényelni akkor sem, ha a munkavállaló a támogatást vagy annak egy részét visszafizeti.

ADÓZÓNA-webinárium:
Rendezvények szja-szabályai 2026-ban – adóköteles és adómentes juttatások

A közterhek megtérítését a munkavállalótól csak akkor követelheti a munkáltató, ha erről a cafeteriaszabályzat vagy a munkaszerződés rendelkezik. Természetesen nincs akadálya, hogy a munkavállaló jószántából vállalja a visszafizetett támogatásra eső közterhek megtérítését is.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kismama ellátási alapja

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Szja-kedvezmény

Lepsényi Mária

adószakértő

Alanyi áfamentes vállalkozó külföldre szolgáltat

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2026 március
H K Sze Cs P Sz V
23 24 25 26 27 28 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink