adozona.hu
Közös tulajdonú befektetési számla, tartós befektetésből származó jövedelem – válaszolt a NAV
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/A_NAV_a_kozos_tulajdonu_befektetesi_szamlar_4NNGZM
Közös tulajdonú befektetési számla, tartós befektetésből származó jövedelem – válaszolt a NAV
Kérdésként merült fel, hogy ha egy magyar adóügyi illetőségű magánszemély valamely európai államban belföldi illetőségű befektetési szolgáltatónál az Szja tv. 67/B § szerinti portfólió típusú tartós befektetési szerződést (a továbbiakban: TBSZ) kíván kötni úgy, hogy a szolgáltató – eltérően a magyar befektetési szolgáltatók általános gyakorlatától – lehetőséget biztosít arra, hogy a befektetési szerződésnek több tulajdonosa legyen (például házastársak 50-50 százalékos arányban), akkor az adókötelezettség teljesítése során alkalmazhatóak-e az Szja tv. 67/B §-ában foglalt rendelkezések – olvasható a 2024/9. Adózási kérdésben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján.
Az Szja tv. 1. § (1) bekezdésében foglalt alapelvi rendelkezés alapján Magyarországon a magánszemélyek a jövedelmükből a közterhekhez való hozzájárulás alkotmányos kötelezettségének e törvény rendelkezései szerint tesznek eleget, figyelemmel az adóigazgatási jogszabályokban foglaltakra is. Azaz az Szja tv. szabályrendszere alapján szükséges a személyi jövedelemadó kötelezettségek teljesítése (figyelemmel a vonatkozó eljárási szabályokra is).
Az Szja tv. 1. § (3) bekezdés alapján a magánszemély minden jövedelme adóköteles. Ez a szabály és az Szja tv. további rendelkezései az egyén (magánszemély) személyijövedelemadó-kötelezettségét szabályozzák, illetve amikor az Szja tv. alapján több magánszemély adókötelezettsége érintett, azt a törvény külön tételesen szabályozza (például családi kedvezmény közös érvényesítése, megosztása).
A tartós befektetésből származó jövedelem kapcsán ilyen különös rendelkezést a szabályozás nem tartalmaz, sőt az Szja tv. 67/B § (1) bekezdése kifejezetten a magánszemély vonatkozásában mondja ki, hogy az ott rögzített feltételek esetében a lekötés megszűnésekor, megszakításakor nála keletkezhet tartós befektetésből származó jövedelem:
„E törvény külön rendelkezéseitől eltérően tartós befektetésből származó jövedelemnek minősül a (2)–(9) bekezdés rendelkezéseiben foglalt feltételek és adókötelezettség mellett pénzösszeg befektetési szolgáltatóval, hitelintézettel megkötött tartós befektetési szerződéssel történő lekötése révén, a magánszemélyt a lekötés megszűnésekor, megszakításakor megillető bevételnek – ide nem értve abból az árfolyamnyereségnek minősülő részt [67/A § (9) bekezdés], de ideértve különösen a befektetésben lévő pénzügyi eszköznek, külföldi fizetési eszköznek a lekötés megszűnésekor, megszakításakor irányadó szokásos piaci értékét, valamint a szerződés megszűnése, megszakítása időpontjára megállapított betéti kamatkövetelést is – az említett rendelkezések szerint lekötött pénzösszeget meghaladó része (e § (4)–(5) bekezdésének alkalmazásában: lekötési hozam).”
A tartós befektetési számlának tehát két tulajdonosa nem lehet, az ilyen típusú számla nem minősül TBSZ-nek – áll a nav.gov.hu-n.
[Pénzügyminisztérium, NAV Adójogi és Tájékoztatási Főosztály 2919805408]
Hozzászólások (0)