hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Sovány bérkompenzáció várhat a munkavállalókra

  • adozona.hu

Csupán 170-180 ezer forintig kompenzálnák a munkavállalókat az adóváltozások és a járulékemelés miatt. A kormány és a munkáltatók koncepciója a névleges nettó keresetek megtartását célozza, vagyis a kompenzált bérek reálértéke csökkenni fog jövőre. A kompenzáció 65-75 százalékát az állam állná, ami 100 milliárd forintba kerülne a költségvetésnek.

Körvonalazódik a jelentős minimálbér-emelés és az adóváltozások negatív hatásait ellensúlyozó bérkompenzációs rendszer – tudta meg a hvg.hu. Csak a jelenlegi bruttó 78 ezertől 170-180 ezer forintig terjedő béreknél ellensúlyoznák a kötelező béremelés, illetve az adó- és járulékváltozások negatív hatásait.

A kormány és a munkáltatók számításai szerint ugyanis eddig az összeghatárig jelentős a nettó vesztesége a munkavállalóknak, utána egyre kisebb – magyarázta a hvg.hu-nak Dávid Ferenc. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára elmondta, hogy ezt a koncepciót a vállalkozások javasolták, de a kormányzat részéről van erre fogadókészség, és gyakorlatilag ez a megoldás körvonalazódik.

A vállalkozások nem lennének képesek a kormány által elvárt béremelésre, ezért a bértömeg és járuléktömeg emelkedés mintegy 65-75 százalékát az államnak kell állnia.

A maradékot viszont a vállalkozásoknak kell lenyelniük. Legkevesebb kétharmados állami támogatás nélkül a vállalkozások a kötelező béremelésbe vagy beleroppannának, vagy tízezrével bocsátanák el dolgozóikat, nőne a színlelt szerződések száma és a feketefoglalkoztatás – mondta Dávid Ferenc.

Kompenzációval is csökkennek a bérek

A kormány elsősorban azzal igyekszik elkerülni, hogy az alacsony keresetűek rosszabbul járjanak az adójóváírás kivezetése és az egészségügyi járulék egyszázalékos emelése miatt, hogy jövőre a minimálbért közel 18 százalékkal, a jelenlegi bruttó 78 ezerről 92 ezer forintra emeli. Emellett megemeli a garantált bérminimumot is 94 ezerről 108 ezer forintra, ami 15 százalékos emelést jelent (az  utóbbi bérkategória azokra vonatkozik, akik legalább középfokú végzettséget vagy középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben dolgoznak).

Ez azonban nem lesz elegendő a nettó keresetek csökkenésének ellensúlyozására ezekben a jövedelemcsoportokban, és az érintettek nettó keresete még a bérkompenzációval is csökkeni fog. A cikk folytatását olvassa el itt!

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Könyvvizsgáló megválasztása 2.

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Közterület-használat könyvelése

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink