hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Pénztárgép, készpénzfizetési számla, nyugta: mi az elfogadható gyakorlat?

  • adozona.hu
2

Elfogadható-e az a gyakorlat, hogy a magánszemély által a munkáltatója nevére kért számlánál az eladó a vásárlás összegét a pénztárgépben rögzíti és a nyugtát a készpénzfizetési számlához tűzi? – kérdezte az Adózóna olvasója. Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Ruházati kiskereskedelmi tevékenységet folytató üzletünkben online pénztárgépet használunk. Több magánszemély a vásárlása alkalmával számlát kér a munkáltatója nevére. A vásárlás összegét a pénztárgépben rögzítjük és a nyugtát a készpénzfizetési számlához tűzzük. Az új NGM rendelet nem így írja, de a "régi" NGM rendeletes eljárást lehet-e folytatni, vagy nagyon nagy hibát követünk el?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A fenti megoldás továbbra is követhető.

Az adóalanyoknak folyamatosan kell követniük s elszámolniuk a készpénzforgalommal a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt. 165. §) szerint.

„A bizonylatok feldolgozási rendjének kialakításakor figyelembe kell venni a következőket is: a pénzeszközöket érintő gazdasági műveletek, események bizonylatainak adatait késedelem nélkül, készpénzforgalom esetén a pénzmozgással egyidejűleg … a könyvekben rögzíteni kell.” Ennek módszere lehet, hogy a készpénzforgalmat a pénztárgéppel követik.

Így, ha a vállalkozásnál már úgyis működik a pénztárgép (akár szabályozási kényszer miatt), akkor az adóalanyok egy része kialakította az életét egyszerűsítve , illetve továbbra is alkalmazza azt a korábbi gyakorlatot, mely szerint a számlával (egyszerűsített adattartalmú számlával) bizonylatolt értékesítés készpénzzel (készpénz-helyettesítő vagy pénzhelyettesítő eszközzel) teljesített ellenértékét is szerepelteti a pénztárgépben.

Ilyenkor ezen gyakorlat (amely az adóalany adminisztrációs kötelezettsége teljesítését  és a készpénzforgalom kezelését, ellenőrzését számos esetben megkönnyítheti, leegyszerűsíti) nem kifogásolható, s egy esetleges ellenőrzés során az adóhatóság kizárólag emiatt szankciót nem alkalmazhat, tekintettel arra, hogy ez a gyakorlat adó-, ezáltal pedig költségvetési kockázatot nem hordoz magában. Ezen önmagában nem változtat a közvetlen adóhatósági számlázóprogram bekötése sem.

Ugyanakkor emiatt az is figyelembe veendő, hogy duplán fog szerepelni egy bevétel az adóhatóságnál  számlázóprogrammal és pénztárgépen is, ami az előzőekkel indokolható. 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
Ruszin Zsolt

Béla válasza elavult.

Más szakértők és én is szorgalmaztam, hogy 2014-ben a NAV engedjen a régi gyakorlatnak. Meg is lett a hatása: http://nav.gov.hu/nav/online_penztargepek/uzemeltetok_cikkek/tajekoztato_a_szamlaval_bizonylatolt_ugylet_adatainak_penztargepben_valo_rogziteserrol.html

2018 elejétől viszont megváltozott a helyzet (amiről cikket írtam egy másik szakportálon). Tehát: véget kellene vetni, hogy a szakértők támogatják a többes bizonylatadást!

Én már váltottam, még 2018 elején, most már Bélának is váltania kellene.

Ja, és kellene az adózónára egy lektor.

AsaHollos

Tisztelt Szolnoki Úr és Tisztelt Adózóna Olvasók!
Szeretném megjegyezni, hogy Czinege Attila Úr (NAV Ellenőrzési Szakfőigazgató) évek óta felhívja a figyelmet a kérdésben vázolt törvénysértő gyakorlatra, kérve annak mielőbbi megszüntetését. Indokai: egy gazdasági eseményről egyszerre csak egy számviteli bizonylat készülhet (vagy nyugta, vagy számla).
A NAV mindig kifogásolta ezt a gyakorlatot, de általában tolerálta (bár volt ahol bírságolták is).
Az on-line számlázás ill. a számlák beküldésével már egyre több a NAV-nál "azonnal látható" anomália fog keletkezni a duplikációk miatt, és (Czinege urat idézve) "ezen adóalanyoknál várhatóan gyakori vendég lesz a NAV"! Az pedig nem jó, ha mindig magyarázkodni kell, és ráadásul az adóalany jogszabályilag sem tudja alátámasztani a folytatott gyakorlatát (míg a NAV igen az ellenkezőjét)!
t idézve)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink