Kapcsolt vállalkozás vagy sem?

  • adozona.hu

Egy osztrák magánalapítvány tulajdonol 95-95 százalékban egy-egy cégcsoportot. Mindegyik cégcsoportnak van magyar leányvállalata. Ezek a magyar leányvállalatok kapcsolt társaságoknak minősülnek? Illetve kisvállalkozásnak minősülnek-e, egybe kell-e számolni a két cégcsoport adatait? – kérdezte az Adózóna olvasója. Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) 3. § (2) bekezdés 7. pontja szerint kapcsolt vállalkozás cégcsoportonként az anya és a leányvállalata. 

A társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (Tao tv.) 4. § 23/c) pontja szerint kapcsolt vállalkozás az adózó és más személy, ha harmadik személy – a Ptk. rendelkezéseinek megfelelő alkalmazásával – közvetlenül vagy közvetve mindkettőjükben többségi befolyással rendelkezik, azzal, hogy azokat a közeli hozzátartozókat, akik az adózóban és a más személyben többségi befolyással rendelkeznek, harmadik személynek kell tekinteni.

Adott esetben az alapítvány közvetve mind a két cégcsoportban többségi befolyással rendelkezik, így harmadik személynek tekintendő. Ebből következően a két cégcsoport adatait egybe kell számítani.

A kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény (Kkv tv.) 4. § (3) bekezdése szerint kapcsolódó vállalkozás

a) egy vállalkozás egy másik vállalkozásban a szavazatok többségével rendelkezik, vagy

b) egy vállalkozás egy másik vállalkozásban jogosult arra, hogy a vezető tisztségviselők vagy a felügyelő bizottság tagjai többségét megválassza vagy visszahívja, vagy

c) egy vállalkozás egy másik vállalkozás felett a tulajdonosokkal (részvényesekkel) kötött szerződés vagy a létesítő okirat rendelkezése alapján – függetlenül a tulajdoni hányadtól, a szavazati aránytól, a megválasztási és visszahívási jogtól – döntő irányítást, ellenőrzést gyakorol, vagy

d) egy vállalkozás egy másik vállalkozásban – más tulajdonosokkal (részvényesekkel) kötött megállapodás alapján – a szavazatok többségét egyedül birtokolja.

A vállalkozás fogalmát a Kkv tv. 19. § 5. pontja határozza meg, amely szerint az alapítvány nem minősül vállalkozásnak.

A Kkv tv. alkalmazásában tehát egy-egy cégcsoport és a leányvállalata minősül kapcsolódó vállalkozásnak, amely azzal jár, hogy a kkv minősítéshez adataikat össze kell számítani vagy – ha van – a konszolidált beszámoló alapján kell a besorolást megtenni. Ha pedig a cégcsoport valamelyik tagja kimarad a konszolidálásból, akkor adatait konszolidált beszámoló adataihoz kell hozzáadni. A két cégcsoport adatait viszont nem kell összeadni a kisvállalkozási minősítéshez.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Előfizetési csomagajánlataink:


Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!

Kérdések és válaszok

Kifizető vagy nem kifizető?

Szipszer Tamás

adószakértő

NAV jogkövetési vizsgálat, adókülönbözet

Kocsis Zoltán

közgazdász

Dr. Szeiler & Partners Könyvelő és Adótanácsadó Iroda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2021 november
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
hirdetÉs