adozona.hu
Gyakorlatban felmerülő visszaélés-bejelentési kérdések egyéni vállalkozók esetében
//adozona.hu/munkajog/gyakorlat_visszaelesbejelentes_egyeni_valla_2EDSEF
Gyakorlatban felmerülő visszaélés-bejelentési kérdések egyéni vállalkozók esetében
Az uniós jog megsértését bejelentő személyek védelméről szóló 2019/1937. számú irányelvet (Irányelv) átültető 2023. évi XXV. törvény (Panasztörvény) kihirdetése óta jelentős vita övezi, hogy az egyes vállalkozások hogyan tudnak a nem mindig pontosan körülhatárolt követelményeknek megfelelni. Különösképpen érdekes kérdéseket vet fel az egyéni vállalkozók megfelelése. Cikkünkben a leggyakoribb kérdések megválaszolására vállalkozunk.
Kire vonatkozik a szabályozás?
Az európai uniós szabályozás alapvetően létszámfüggő. Ez a Panasztörvény 18. §-ában akként jelenik meg, hogy az a foglalkoztató, amely legalább 50 személyt foglalkoztatásra irányuló jogviszony keretében foglalkoztat, belső visszaélés-bejelentési rendszert hoz létre.
A fő szabály alól azonban van egy kivételi kör is. A foglalkoztatottak létszámától függetlenül ugyanis – belső visszaélés-bejelentési rendszert hoz létre a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló 2017. évi LIII. törvény 1. § (1) és (1a) bekezdése hatálya alá tartozó foglalkoztató (például ügyvéd, könyvvizsgáló, könyvelő adószakértő stb.), a Magyarországon bejegyzett és az Európai Unió határain kívül engedélyesként vagy üzemeltetőként tengeri olaj- és gázipari tevékenységet folytató foglalkoztató, a polgári légi közlekedési események jelentéséről, elemzéséről és nyomon követéséről, valamint a 996/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról és a 2003/42/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv, valamint az 1321/2007/EK bizottsági rendelet és az 1330/2007/EK bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2014. április 3-i 376/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet hatálya alá tartozó foglalkoztató, és a Magyarország területén tartózkodó magyar és nem magyar lobogójú, üzemben lévő úszólétesítmény üzemeltetője.
A szabályozásból következően bizonyos egyéni vállalkozók, illetve foglalkoztatottakkal nem rendelkező vállalkozások is a szabályozás hatálya alá esnek.
Megjelent! Visszaélés-bejelentési szabályok, teendők – videófelvétel és 4 iratminta |
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, célja-e a szabályozásnak az önfeljelentés, illetve ki vizsgálhatja a bejelentéseket.
Hozzászólások (3)
A témáról még egyebekben sokszor fogunk írni, és figyelemmel leszünk a kérdésekre is.
Kéri Ádám dr.
Sajnos EV esetében valóban életszerűtlen a szabályozás több eleme.
Kéri Ádám
Érdemes lenne kiegészíteni a cikket azzal az esettel, amikor az egyéni vállalkozónál nincs foglalkoztatott és szerződéses partnere (alvállalkozó) sincs. Ebben az esetben értelmetlen és felesleges extra terhet (anyagi és adminisztrációs) jelent a visszaélés-bejelentési rendszer kialakítása.