hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Vendégmunkások foglalkoztatása, tartózkodási engedélyek, különféle kártyák: szigorúbb szabályok márciustól

  • dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd

Március 1-jétől szigorúbban szabályozza a harmadik országbeli állampolgárok magyarországi tartózkodását és munkavállalását a harmadik országbeli állampolgárok beutazására és tartózkodására vonatkozó általános szabályokról szóló 2023. évi XC. törvény, amely újabb kihívások elé állítja a jogalkalmazót és a hatóságokat. Cikkösszeállításunk első részében összefoglaltuk, hogy harmadik országbeli állampolgárok Magyarországon milyen okok miatt tartózkodhatnak a törvényben meghatározott feltételek teljesítése esetén kiadott egyedi engedély alapján Magyarországon, a mostani, második részben pedig részletezzük a foglalkoztatási célú itt-tartózkodásra vonatkozó szabályokat.

Vendégmunkás foglalkoztatása beruházás megvalósítása érdekében

Beruházás megvalósítása érdekében kiállított munkavállalási célú tartózkodási engedélyt az a vendégmunkás kaphat,

– aki a foglalkoztatásra irányuló jogviszonya alapján, ellenérték fejében, más részére, illetve irányítása alatt tényleges munkát kíván végezni beruházás megvalósítása érdekében,
– a foglalkoztatója erre megállapodást vagy szerződést kötött a kormány nevében eljáró külgazdasági ügyekért felelős miniszterrel, vagy annak támogatási ajánlatát elfogadta, és
– a foglalkoztatója jogszabályban meghatározott előzetes csoportos munkavállalási jóváhagyással (beruházás megvalósítása érdekében, meghatározott időtartamra és meghatározott számú vendégmunkás alkalmazására vonatkozó hatósági ígérvény) rendelkezik.

Az engedély a beruházás megvalósításáig, de legfeljebb három évre jogosít tartózkodásra Magyarország területén. A foglalkoztatót előnyben kell részesíteni, ha a vendégmunkás magyarországi szálláshelyét a foglalkoztató a beruházáshoz kapcsolódó helyszínen, a helyi lakosoktól elkülönített területen biztosítja.

Előző cikkünk a témában:
Harmadik országbeli befektetőkre, önfoglalkoztatókra és szezonális vendégmunkásokra vonatkozó új szabályok

Foglalkoztatási célú tartózkodási engedély

Foglalkoztatási célú tartózkodási engedélyt az a vendégmunkás kaphat, aki a foglalkoztatásra irányuló jogviszonya alapján, ellenérték fejében, más részére, illetve irányítása alatt tényleges munkát végez. A foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszter közleményben meghatározhat olyan foglalkozásokat, amelyek esetében foglalkoztatási célú tartózkodási engedély nem állítható ki.

Foglalkoztatási célú tartózkodási engedélyt az a vendégmunkás is kaphat, akinek magyarországi munkavállalására belföldi foglalkoztatóval kötött megállapodás teljesítése érdekében harmadik országban letelepedett munkáltatóval fennálló munkaviszonya alapján kerül sor. Az engedély legfeljebb két év határozott időtartamú tartózkodásra jogosít Magyarország területén, s legfeljebb egy évvel hosszabbítható meg azzal a megkötéssel, hogy annak időtartama nem haladhatja meg a törvény szerinti első kiadástól számított három évet.

Ha a vendégmunkás más munkáltatóval kíván foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt létesíteni, vagy a munkakörben, illetve a munkavégzési helyben változás áll be, a foglalkoztatási célú tartózkodási engedély meghosszabbítása iránti kérelmet kell előterjeszteni.

Megjelent a „Foglalkoztatás 2024-ben: munkajogi, munkavédelmi változások” című webinárium videófelvétele

A foglalkoztató köteles gondoskodni arról, hogy foglalkoztatás céljából kiállított tartózkodási engedéllyel rendelkező vendégmunkás a munkaviszonya megszűnése vagy megszüntetése esetén Magyarország területét legkésőbb a munkaviszony megszűnését követő hatodik napon elhagyja. Ha e kötelezettségének nem tesz eleget, az idegenrendészeti hatóság ötmillió forint összegű bírsággal sújtja. Mentesül a bírság megfizetése alól, ha bizonyítja, hogy a kötelezettsége teljesítése során úgy járt el, ahogyan az az adott helyzetben általában elvárható.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük a vendégmunkás-tartózkodási engedélyre, a magas képzettségű munkavállaló tartózkodását igazoló Magyar Kártyára, illetve az EU Kék Kártyára, a meghatározott állampolgárságú harmadik országbeli állampolgárok tartózkodását igazoló Nemzeti Kártyára, a digitális nomádoknak kiállított Fehér Kártyára, a huzamos idejű, illetve az ideiglenes tartózkodásra jogosultságra vonatkozó tudnivalókat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Helyiadó-számítás komplex megosztással

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozó és a könyvkiadás

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink