hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Végrehajtás munkabérből: mennyit, milyen sorrendben lehet, ki felel érte?

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

A munkabérből történő levonás eseteit, annak lehetséges mértékét, a minimummentességet, a sorrendet a bírósági végrehajtásról szóló törvény (Vht.) szabályozza. A munkáltatónak az őt terhelő készfizető kezességre tekintettel a levonás teljesítése során körültekintően kell eljárnia.

A végrehajtás során a pénzkövetelést elsősorban a munkavállaló munkabéréből kell levonni. Ennek során munkavállalói munkabérnek minősül a munkáltató által, a személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja-törvény) szerinti béren kívüli juttatás kivételével minden olyan, a munkavállaló munkaviszonyára vagy annak megszüntetésére, megszűnésére tekintettel kifizetett pénzbeli juttatás, amelyet szja-előlegfizetési kötelezettség terhel a magánszemélynél. Mentesek a végrehajtás alól a Vht. 74. §-ában meghatározott juttatások (például anyasági támogatás, rokkantsági járadék, a kiküldetéssel, külszolgálattal és munkába járással összefüggő költségtérítés, a fogyatékossági támogatás stb.).

A levonás mértéke

A munkabérből történő levonásnál azt az összeget kell alapul venni, amely a munkabért terhelő, abból a levonással teljesítendő adónak (adóelőlegnek), társadalombiztosítási járuléknak, magán-nyugdíjpénztári tagdíjnak, továbbá egyéb járuléknak a levonása után fennmarad. Az így csökkentett (nettó) összegből általában legfeljebb 33 százalékot, kivételesen legfeljebb 50 százalékot lehet levonni. A levonás a munkavállalói munkabérnek legfeljebb 50 százalékáig terjedhet az alábbi követelések fejében: tartásdíj, az adóssal szemben fennálló munkavállalói munkabér-követelés, jogalap nélkül felvett munkavállalói munkabér és társadalombiztosítási ellátás. Több letiltás esetén a levonás a munkavállalói munkabérnek szintén legfeljebb 50 százalékáig terjedhet. A levonás során mentes – a gyermektartásdíj és a szüléssel járó költség végrehajtása kivételével – a végrehajtás alól a havonta kifizetett munkabérnek az a része, amely megfelel az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének (jelenleg 28 500 forint).

A törvény a magasabb összegű munkabérek esetében szinte korlátlanná teszi a munkabérből való levonás lehetőségét. A levonás után fennmaradó összegből ugyanis korlátozás nélkül végrehajtás alá vonható a havonta kifizetett munkabérnek az a része, amely meghaladja az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének ötszörösét. Ilyen esetben a munkabérből történő levonást két lépésben kell elvégezni: (1) a nettó munkabérből a 33, illetve az 50 százalékos levonást kell foganatosítani, majd (2) ha a százalékos levonás után fennmaradó munkabér összege meghaladja az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének ötszörösét, az ezt meghaladó rész már korlátlanul levonható.


OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből kiderül, hogy mi a teendő több követelés levonása esetén, továbbá milyen egyéb szabályokat kell betartania a munkáltatónak és a munkavállalónak!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink