adozona.hu
Törvényjavaslat: újabb próbálkozás a szenteste munkaszüneti nappá nyilvánítására
//adozona.hu/munkajog/Torvenyjavaslat_ujabb_probalkozas_a_szentes_18SK7B
Törvényjavaslat: újabb próbálkozás a szenteste munkaszüneti nappá nyilvánítására
A jobbik képviselője „Szenteste napjának munkaszüneti nappá nyilvánítása érdekében a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény módosításáról” címmel nyújtotta be a T/6649. számú törvényjavaslatot.
A törvényjavaslat általános indokolásában olvasható, hogy a magyar társadalom régóta várja, hogy – hét európai államhoz hasonlóan – hazánkban is munkaszüneti nap legyen december 24. napja. Mi sem mutatja jobban ennek fontosságát, minthogy minden évben, amikor munkanapra esik 24-e, akkor le kell dolgozni egy szombati napon. A Gazdaságfejlesztési Minisztérium rendelete szerint így lesz ez 2024-ben is december 7-én.
Nem újkeletű ezen javaslat: a Jobbik már 10 éve kezdeményezte, azonban a kormány sosem támogatta a jelen szabályozás megváltoztatását. 2022 óta öt alkalommal szavazta le a kormánypárti többség, amely jól mutatja, hogy már az élelmiszerláncok is családbarátabbak a valóságban, mint a magát ezzel a jelzővel illető Fidesz-kormány – írják.
Különösen szomorú ez annak fényében, hogy a G7 egyik jelentése szerint a magyarok közel negyven százaléka dolgozik olyan munkabeosztásban, amely megnehezíti a szociális életét.
Nyilvánvaló, hogy december 24-e munkaszüneti nappá nyilvánítása egy erős igény a munkavállalók részéről, amelyet több szervezet, pl. a Civil Összefogás Fórum és az Egyenlő.hu is kezdeményezett. A legtöbb támogatás, biztatás a kereskedelmi dolgozók részéről érkezett, a decemberi elhúzódó és fokozott munka miatt ők érzik leginkább túlterhelve magukat. 2023 decemberében több kereskedelmi szolgáltató – csak a legnagyobbakat említve, pl. Lidl, Rossmann, Penny – beállt a kezdeményezés mögé, ezzel lehetővé téve a dolgozóik számára, hogy szenteste napját a szeretteikkel, a családjukkal együtt tölthessék.
Európában a legtöbb ünnepi munkaszüneti napot, 20-at San Marinóban kapják a dolgozók. 2017 óta Magyarországon 11 munkaszüneti nap van, amely egy nappal kevesebb az uniós átlagnál. Az uniós tagállamok közül a legtöbb munkaszüneti nap, összesen 18 Bulgáriában van. A szomszédos országokat tekintve Romániában és Szlovákiában 15, Horvátországban 14, Ausztriában 13, Ukrajnában 12 a munkaszüneti napok száma évente. Nem állja meg a Fidesz azon érve a helyét, hogy a munkaszüneti napok számának a növelése gyengítené a versenyképességet és GDP-kiesést okozna, hiszen december 24-én kétségkívül a kereskedelemből folyik be a legtöbb bevétel, de ezen vásárlásokat az emberek más napokra is be tudják ütemezni, különös tekintettel arra, hogy az advent alatt gyakorlatilag végig – hétvégente is – nyitva tartanak a boltok.
Jelen energiaválság közepette azt a szempontot sem szabad figyelmen kívül hagynunk, hogy a kereskedelmi egységek rezsiköltsége olyan magas lehet, amelynél felmerül a kérdés, hogy megéri-e nyitva tartani ezen a napon. Végső soron itt egy értékválasztásról van szó: egy magát kereszténynek valló ország kormányának tekintettel kellene lennie a magyar családok azon igényére, hogy december 24-étől 26-áig együtt tudjanak lenni. Ez az időszak legyen a békesség, a szeretet és a meghitt ünneplés időszaka, olvasható a javaslat indokolásában.
Hozzászólások (0)