hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ezt kell tudni a távmunkáról és a bedolgozásról

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

Napjainkban sok az olyan álláshirdetés, mely otthon végezhető munkát kínál. Távmunka keretében különösen a számítógépes adatfeldolgozás, illetve a programfejlesztés keretében találunk munkaköröket, de jellemző a bérszámfejtés, könyvelés, fordítás, ingatlanpiac területén is. A bedolgozói munkaviszonyra tipikus példa a varrás, borítékolás, kézműves termékek készítése vagy a kisebb összeszerelési munkák.

A törvény szerinti távmunka során ugyanis egy rendszeresen végzett, tartós tevékenységről van szó, ahol a munkavállaló a feladatait a munkáltató telephelyétől elkülönült helyen végzi számítástechnikai eszközzel, majd annak eredményét elektronikus úton (e-mailben, Skype-on, stb.) továbbítja.

A munkaszerződésben kifejezetten meg kell állapodniuk a feleknek abban, hogy a munkavállaló távmunkavégzés keretében kerül foglalkoztatásra. Ebből az következik, hogy erre a munkavállaló egyoldalúan nem utasítható, szükség van a hozzájárulására.

A távmunka fajtái

A gyakorlatban a távmunkának több fajtája létezik:

1. Otthoni távmunka esetén a munkavállaló havonta legalább egyszer otthon végez munkát és rendelkezik a munkaadóval való kommunikációs kapcsolat felvételéhez szükséges technológiai berendezéssel (pl. programozó, de egyre sűrűbben fordul elő banki munkakörök esetén is).

2. A mobil távmunkás a munkáltató partnereivel személyesen, magával a munkáltatóval pedig kommunikációs eszköz segítségével tartja a kapcsolatot (pl. tanácsadó, ingatlan-értékesítő).

3. A távmunka-ház esetén a munkáltató a telephelyétől távol tart fenn irodát, ahol maga alakítja ki a munkakörnyezetet, telekommunikációs eszközöket biztosítva a dolgozók részére (pl. call-center). 

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen jogok illetik és milyen kötelezettségek terhelik a távmunkát végző munkavállalót és munkáltatóját, illetve, hogy melyek a bedolgozásra vonatkozó előírások!

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingatlanforgalmazás

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Modulház áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Bírósági ítélet és számlakiállítás

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink