hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Rezsitámogatás megvonása mint hátrányos jogkövetkezmény

  • adozona.hu

Írásbeli figyelmeztetésben részesült munkavállalótól megvonható-e a rezsitámogatás? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

A kérdés részletesen így szól: cégünk rezsitámogatás címén, az általa meghatározott hónapokra (január–február–-március) fizet egy bizonyos összeget, melyet hóközi kifizetésként teljesít, de a bérjegyzékben feltüntetésre kerül. Adott egy munkavállaló, aki gondatlanságból követett el károkozást a cégnek. A cég írásbeli figyelmeztetésben részesítette az elkövető munkavállalót. A munkavállaló pedig arra lett figyelmes, hogy nem kapta meg a rezsitámogatást (40 ezer forint). A rezsitámogatási jogosultság egyik feltétele, hogy a tárgyhónapot megelőző hónapban ne legyen fegyelmi határozata az érintettnek. A szakszervezetünk véleménye az, hogy így hátrányos jogkövetkezmény alkalmazása is történik egyben, melyet fel kellene tüntetni az írásbeli figyelmeztetésben is. A kollektív szerződésünk is tartalmazza a hátrányos jogkövetkezmények alkalmazásának írásbeli követelményeit. Jogos-e a levonás vagy sem? Élhet-e jogorvoslattal az érintett munkavállaló (2023. február 28-án kapta kézhez az írásbeli figyelmeztetést, amely nem tartalmazta a hátrányos jogkövetkezmény ismérveit)?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Az írásbeli figyelmeztetéssel szemben is követelmény, hogy az tartalmazzon valós, okszerű és világos indokolást. Ki kell oktatni továbbá a munkavállalót a jogorvoslati lehetőségeiről, azaz arról, hogy 30 napon belül bírósághoz fordulhat a hatályon kívül helyezés érdekében. Utóbbi elmulasztása esetén a munkavállaló 6 hónapon belül tud élni a jogorvoslati jogával.

Megjelent! Munkaügyi iratmintatár – az új Mt.-változásokkal

Önmagában az adott juttatásból való kizárás hátrányos jogkövetkezménynek minősül. Ekkor szintén irányadó a fenti szabály (indokolási kötelezettség). Az is jogszerű azonban, hogy a juttatás kifizetését a munkáltató ahhoz köti, hogy meghatározott időszakban ne részesüljön a munkavállaló írásbeli figyelmeztetésben.

Nem tudom, hogy pontosan miért értenek azon, hogy a figyelmeztetésnek tartalmaznia kell a hátrányos jogkövetkezmény „ismérveit”. Ha azt, hogy indokolni kell, akkor egyetértek. A munkavállaló mindenképpen fordulhat bírósághoz: ha itt a munkáltató nem tudja bizonyítani a leírt indokolás jogszerűségét, netán indokolás sincs, abban az esetben nem lesz jogszerű a rezsitámogatásból való kizárás.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink