hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Óvadék munkaviszonyban

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

A törvény lehetővé teszi, hogy a munkavállaló legfeljebb egyhavi alapbérének megfelelő összeget adjon át a munkáltató részére biztosíték jogcímén. A tipikusan érintett munkakörök: a pénztáros, a bérleteket, utalványokat kezelő munkavállaló, de belső ellenőrrel is érvényesen köthető ilyen megállapodás.

A biztosítékadásra vonatkozó szabályozás célja a káresemények megelőzése érdekében a szokásosnál is nagyobb odafigyeléssel történő munkavégzésre ösztönzés, a felelősségérzet növelése a munkavállalókban.

A biztosíték adásához szükség van a munkavállaló hozzájárulására.

Meghatározott munkakör esetén

A biztosítékot a munkavállaló pénzösszeg átadásával nyújtja, készpénzben vagy utalással történő teljesítéssel.

A felek a közöttük létrejött megállapodást rögzíthetik a munkaszerződésben a munkaviszony létesítésekor, de külön okiratban is a munkaviszony fennállása alatt.

Arra kell ügyelniük, hogy csak olyan dolgozóval köthető, aki a munkaköre ellátása során más munkavállalótól vagy harmadik személytől pénzt, más értéket (értékpapírt, értéktárgyat) vesz át, vagy részükre ilyen kifizetést, átadást teljesít, vagy ezek teljesítését közvetlenül ellenőrzi.

Fogalmi elem a rendszeresség, így ha a munkavállaló csak eseti jelleggel vesz át pénzt, vagy ha azt csak őrzi, nem köthető megállapodás.

Ha időközben a felek módosítják a munkavállaló által betöltött munkakört vagy a munkaviszony megszűnik, a munkáltató köteles a biztosíték összegét haladéktalanul visszafizetni a munkavállaló részére, jegybanki alapkamattal növelt mértékben.

A biztosíték összege nem haladhatja meg a munkavállaló egyhavi alapbérének összegét. Az alapbér tekintetében a megállapodás megkötése idején érvényes bér az irányadó.

Így ha például a megállapodás megkötésére a munkaviszony fennállása alatt kerül sor, az ebben az időpontban fennálló alapbért kell figyelembe venni, és nem a munkaszerződés megkötése idején aktuális bért.

Ha az alapbér összege nőne, a munkáltató nem követelheti a biztosíték összegének kiegészítését.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, hogyan kell kezelni a biztosítékot, milyen szabályokat kell alkalmazni a felhasználására, mik az előnyei és lehetséges hátrányai?

A teljes cikkhez előfizetőink illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozások meghatározása

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink