hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Osztrák tartományi tiltakozások a menedékkérők órabére miatt

  • MTI

Ausztria nyolc tartománya közös állásfoglalásban kérte Herbert Kickl belügyminisztert, hogy vonja vissza korábbi, a menedékkérők órabérének egységesítésére és korlátozására vonatkozó javaslatát – erről írt az osztrák sajtó.

Herbert Kickl osztrák szabadságpárti (FPÖ) belügyminiszter javaslata szerint a jövőben egységesen 1 euró 50 centes órabért kellene fizetni a menedékkérőknek Ausztriában, „semmiképpen nem többet”.

Az idén márciusban bejelentett kezdeményezését indokolva a miniszter elsősorban azt kifogásolta, hogy a menedékkérők helyenként túl magas órabért kapnak az általuk végzett, többnyire kisegítő jellegű munkáért. A tárcavezető ezzel együtt azt is nehezményezte, hogy a migránsok esetenként jobban keresnek, mint a katonai, illetve a civil szolgálatot teljesítő osztrákok: vannak olyan megbízók, akik akár öt eurónál is többet fizetnek nekik óránként.

Az országban a migránsok a menedékkérelem benyújtása után kisegítő munkásként dolgozhatnak, emellett a menedékkérőknek járó alapellátást továbbra is megkapják, munkájukat pedig órabérben fizetik. Az órabér összegét mindeddig a megbízó állapította meg. A menedékkérő – ha meg akarta tartani a neki járó alapellátást is – a törvény szerint havonta legfeljebb 110 eurót kereshetett, családtagjai után pedig további 80 eurót. A mostani belügyminiszteri javaslat azonban az órabér felső határát is meghatározná mindenkire vonatkozóan.

Ausztria kilenc tartománya közül nyolc bírálja a kezdeményezést. Szerintük az órabér csökkentése elveszi majd a menedékkérők kedvét a közhasznú munkától, azzal együtt pedig az esélyük is csökken, hogy megtanuljanak németül, és később bejussanak a munkaerőpiacra. Bécs szociális tanácsnoka, Peter Hacker (SPÖ) kezdeményezésére a nyolc tartomány (Burgenland, Kärnten, Oberösterreich, Salzburg, Steiermark, Tirol, Vorarlberg és Bécs) közös állásfoglalást fogalmazott meg, amelyben kérték a javaslat visszavonását, és a korábbi gyakorlat megtartását.

A kisebbik koalíciós párt, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) frakcióvezetője, Johann Gudenus ugyanakkor abszurdnak és minden objektivitást nélkülözőnek nevezte a kritikákat. Arra emlékeztetett, hogy a menedékkérők alapellátást, ezen belül élelmet, szállást, orvosi ellátást kapnak, így nem a közhasznú munkáért kapott órabérből tartják fenn magukat.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink