adozona.hu
Őstermelő regisztrálható-e a munkaügyi központnál, kaphat-e álláskeresési járadékot?
//adozona.hu/munkajog/Ostermelo_regisztralhatoe_a_munkaugyi_kozpo_VKP0P1
Őstermelő regisztrálható-e a munkaügyi központnál, kaphat-e álláskeresési járadékot?
Főállású őstermelő vagy kiegészítő tevékenységet végző őstermelő regisztrálható-e a munkaügyi központnál? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.
A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény (Flt.) 25. §-ának (1) bekezdése alapján álláskeresési járadék illeti meg azt, aki álláskereső, az álláskeresővé válását megelőző három éven belül legalább 360 nap – a 27. § (1) bekezdésében meghatározott – jogosultsági idővel rendelkezik, illetve munkát akar vállalni, de önálló álláskeresése nem vezetett eredményre, és számára az állami foglalkoztatási szerv sem tud megfelelő munkahelyet felajánlani.
A következő fogalom, amit tisztázni kell, az, hogy ki tekinthető álláskeresőnek. Az Flt. 58. § (5) bekezdésének d) pontja szerint álláskereső: az a személy, aki
1. a munkaviszony létesítéséhez szükséges feltételekkel rendelkezik, és
2. oktatási intézmény nappali tagozatán nem folytat tanulmányokat, és
3. öregségi nyugdíjra nem jogosult, valamint a megváltozott munkaképességű személyek ellátásaiban nem részesül, és
4. az egyszerűsített foglalkoztatásnak minősülő munkaviszony és a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony kivételével munkaviszonyban nem áll, és egyéb keresőtevékenységet sem folytat, és
5. elhelyezkedése érdekében az állami foglalkoztatási szervvel együttműködik, és
6. akit az állami foglalkoztatási szerv álláskeresőként nyilvántart.
Kapcsolódó cikkünk: Őstermelő szociális hozzájárulási adója, mentességei
A kérdés szempontjából a keresőtevékenység folytatásának van jelentősége. Az e) pont értelmében keresőtevékenység – az 1–6. pontban foglaltak figyelembevételével – minden olyan munkavégzés, amelyért díjazás jár, továbbá keresőtevékenységet folytatónak kell tekinteni azt a személyt is, aki külön törvény szerint egyéni vállalkozónak minősül, valamint, aki gazdasági társaság tevékenységében személyes közreműködés vagy mellékszolgáltatás keretében történő munkavégzés útján vesz részt, illetve aki a társaság vezető tisztségviselője vagy a társasági szerződésben közreműködési/munkavégzési kötelezettsége/joga fel van tüntetve. A 2. alpont alapján a családi gazdaságokról szóló törvényben meghatározott mezőgazdasági őstermelőként folytatott tevékenység akkor minősül keresőtevékenységnek, ha az abból származó bevételt a személyi jövedelemadóról szóló szabályok szerint a jövedelem kiszámításánál figyelembe kell venni.
Az szja-törvény 23. §-a alapján mezőgazdasági őstermelőnek az őstermelői tevékenységéből származó bevételéből nem kell jövedelmet megállapítania, ha az e tevékenységéből származó bevétele az adóévben nem haladja meg az éves minimálbér felét. Ha a bevétel az éves minimálbér felét meghaladja, a mezőgazdasági őstermelő a teljes bevételt figyelembe véve köteles a jövedelmét meghatározni. Ebből következően 2025-ben, ha az őstermelői tevékenységből elért bevétel nem haladja meg az 1 744 800 forintot – azaz az szja-törvény alapján adókötelezettség nem merül fel –, akkor az álláskeresési járadék szempontjából nem minősül keresőtevékenységnek az őstermelés. Ha pedig nem minősül keresőtevékenységnek, abban az esetben megilleti az álláskeresési járadék az érintett őstermelőt, feltéve, ha a további feltételeknek is megfelel.
A Tbj. 6. § (1) bekezdésének c) pontjában foglaltak alapján az álláskeresési támogatásban részesülő személy e minőségében biztosítottnak minősül. Ebből következően őstermelőként nem merül fel biztosítási kötelezettsége az ellátás folyósításának idején.
Hozzászólások (0)