hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkáltatók figyelem! Ezeket ne tegyék bele a munkaszerződésbe

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

Munkaszerződés kötésénél a munkáltatók sokszor beleesnek abba a hibába, hogy a szerződésbe igyekeznek mindent beletuszkolni, így az hosszadalmas és nehezen áttekinthető lesz. Emellett arra is kell gondolnunk, hogy minden, amit a munkaszerződésbe, mint megállapodásba beleteszünk kizárólag a felek közös megállapodásával lesz módosítható.

Az alábbiakban három olyan területet mutatunk be, melyek kerülendőek munkaszerződésben.

Munkavállaló vagy ügyfélelcsábítás tilalma

Számos munkáltató teszi a munkaszerződés részévé azt a kötelezettséget, hogy a munkavállaló vállalja, hogy tartózkodik attól, hogy más munkavállalókat vagy ügyfeleket csábítson el a munkáltatótól. A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 8. §-a akként rendelkezik, hogy a munkavállaló a munkaviszony fennállása alatt – kivéve, ha erre jogszabály feljogosítja – nem tanúsíthat olyan magatartást, amellyel munkáltatója jogos gazdasági érdekeit veszélyeztetné. Sőt: a munkavállaló munkaidején kívül sem tanúsíthat olyan magatartást, amely – különösen a munkavállaló munkakörének jellege, a munkáltató szervezetében elfoglalt helye alapján – közvetlenül és ténylegesen alkalmas munkáltatója jó hírnevének, jogos gazdasági érdekének vagy a munkaviszony céljának veszélyeztetésére.

Munkajogi témákban további írásainkat itt olvashatja el!

A munkavállaló magatartása ennek szellemében korlátozható. A korlátozásról a munkavállalót írásban előzetesen tájékoztatni kell. Emellett a munkavállaló köteles a munkája során tudomására jutott üzleti titkot megőrizni. Ezen túlmenően sem közölhet illetéktelen személlyel olyan adatot, amely munkaköre betöltésével összefüggésben jutott a tudomására, és amelynek közlése a munkáltatóra vagy más személyre hátrányos következménnyel járhat.

A titoktartás nem terjed ki a közérdekű adatok nyilvánosságára és a közérdekből nyilvános adatra vonatkozó, törvényben meghatározott adatszolgáltatási és tájékoztatási kötelezettségre.

Fontos azonban azt is kiemelni, hogy ezek a kötelezettségek kizárólag a munkaviszony fennállásának időtartamára vonatkoznak és nem írhatóak elő azt követő időszakra. Egy ilyen előírás akár versenyjogi szabályokba is ütközhet. A tisztességtelen piaci magatartás és versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (Tpvt.) 2. §-a szerint tilos gazdasági tevékenységet tisztességtelenül – különösen a megrendelők, vevők, igénybe vevők és felhasználók (a továbbiakban együtt: üzletfelek), illetve a versenytársak törvényes érdekeit sértő vagy veszélyeztető módon, vagy az üzleti tisztesség követelményeibe ütközően – folytatni. A Tpvt. 5. §-a alapján pedig tilos máshoz olyan tisztességtelen felhívást intézni, amely harmadik személlyel fennálló gazdasági kapcsolat felbontását vagy ilyen kapcsolat létrejöttének megakadályozását célozza.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben a munkaköltségek, a munkaidőkeret és a munkaidő-beosztás szerződésben való szerepeltetését ismertetjük!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

A telephely nem szerepel a cégkivonatban

dr. Udvari Jesszika

MBA, ügyvéd

budlegal Ügyvédi Társulás tagja

Beszámoló elfogadása, közzététele előzetes letartóztatásban lévő tag esetében

dr. Magyar Attila

ügyvéd

Magyar-Hajós-Dobos Ügyvédi Iroda

Tárgyieszköz-nyilvántartás átalakulás után

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink