hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egészségileg alkalmatlan a dolgozó – ezt teheti a munkáltató

  • adozona.hu

Mit tehet a munkáltató, ha a dolgozó egészségügyi okok miatt nem tudja ellátni a munkáját és nem vállalja a felajánlott másik munkakört? – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Egyik kereskedelmi cégünknél egy dolgozó olyan orvosi jelentéssel érkezett vissza táppénzről, hogy nem emelhet nehéz dolgot. Miután árufeltöltő, árukiadó munkakörben alkalmazzuk, nehéz elkerülni, hogy emelnie kelljen. Amit fel tudunk neki ajánlani, az a pénztáros munkakör, de ott is át kell emelni, mozgatnia kell az árut, hiszen a szalagra feltett dolgokat kell emelgetnie, ami sokszor nagy kiszerelésben, kartonban kerül értékesítésre. Tehát ez egyértelműen nem megfelelő munkakör neki. Másik munkakör, amit még fel tudunk ajánlani neki, az éjjeliőr. Az lenne a kérdésem, hogy ha a dolgozó aláírja a papírt (mi van ha nem írja alá?), hogy nem vállalja az éjjeli őrséget, felmondhatunk-e neki? A dolgozó ügyvéddel fenyeget, de véleményem szerint, ha nem tudja a munkáját ellátni, és nem vállalja a felajánlott másik munkakört, akkor felmondhatunk neki. Természetesen teljesen elszámolnánk vele, hiszen annyi ideje van a cégnél, hogy jogosult végkielégítésre. Hogyan tudunk helyesen eljárni?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Sajnálatos módon az életben ilyen helyzetek is adódnak. Érthető a munkáltatói oldal sérelme, de ne feledkezzünk meg arról, hogy a munkavállaló is nehéz helyzetbe került, vélhetően ezért fenyegetőzik. Nézzük, hogyan tudjuk jól megoldani a helyzetet!

A munkavállaló a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. tv. (Mt.) 51. § (3) bekezdése alapján csak olyan munkára foglalkoztatható, mely testi alkatára, fejlettségére tekintettel rá hátránnyal nem jár.

Ezen túlmenően a (4) bekezdés azt is kimondja, hogy a munkáltató köteles biztosítani az egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés feltételeit. Ezt a kötelezettségét a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII.tv. (Mvt.) is egyező módon tartalmazza.

A munkavállalónak tehát a munkaszerződés szerinti munkakörre alkalmasnak kell lennie. Az alkalmasságnak két fajtája van: szakmai és egészségügyi alkalmasság. Míg az előbbi kérdés a munkáltató konpetenciája, utóbbi orvosszakmai kérdés.

A munkáltató egészségügyi alkalmatlanságra hivatkozva kizárólag az alkalmatlan minősítéssel rendelkező munkavállalót bocsáthatja el. Egyéb esetekben az ésszerű alkalmazkodás elve alapján minden ésszerű, integráló lépést köteles megtenni, melyek aránytalan terhet számára nem jelentenek [Mt. 51. § (5)].

A fentiek alapján tehát az egészségügyi alkalmasságról szóló 33/1998. NM rendelet alapján a munkáltatónak el kell rendelnie a munkavállaló soron kívüli alkalmassági vizsgálatát, melynek keretében a foglalkoztatás-egészségügyi orvos feladata lesz a munkaképesség/részleges munkaképesség/munkaképtelenség megállapítása.

Ez más döntéssel nem pótolható. A munkáltatónak ez minden esetben kötelessége, amikor olyan információ jut a tudomására, mely szerint a munkavállaló munkaképessége valamely körülmény folytán változott.

Amennyiben a munkavállaló a munkaszerződésben rögzített munkakörére alkalmatlan, a munkáltató a munkaviszonyát a munkavállaló képességére alapított felmondással az Mt. 64. § (1) (b) alapján megszüntetheti.

Munkakör-felajánlási kötelezettség kizárólag a rehabilitációs ellátásban vagy rehabilitációs járadékban részesülő munkavállaló vonatkozásában áll fenn. Felmondás esetén pedig a munkavállalót a felmondási ideje legalább felére a munkavégzés alól fel kell menteni, valamint számára végkielégítés is jár [Mt. 77. § (5) (b)].

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink