adozona.hu
Munkaidőkeret alkalmazása, bérezés
//adozona.hu/munkajog/Munkaidokeret_alkalmazasa_berezes_LJB6WV
Munkaidőkeret alkalmazása, bérezés
A munkaerő-hiány miatt érdemes közelebbről szemügyre venni azokat a jogi megoldásokat, melyek segítségével a szűkösen rendelkezésre álló létszám a legoptimálisabban terhelhető. A lehetséges megoldási módok között a legfontosabb az egyenlőtlen munkaidő-beosztásnak egyik válfaja: a munkaidő-keret. Lássuk mit kell tudni a munkaidőkeret alkalmazásáról!
Így néz ki az általános munkarend
Alapvető szabály, hogy a munkaidő-beosztás szabályait (munkarend) a munkáltató állapítja meg. Általános munkarendről beszélünk, amikor a munkáltató a munkaidőt heti öt napra, hétfőtől péntekig osztja be. Ebben az esetben a szombat és a vasárnap minősül pihenőnapnak. Általános munkarendben is van lehetőség szombati, illetve vasárnapi munkavégzésre, amennyiben a munka törvénykönyvében foglalt feltételek teljesülnek. A szombati munkavégzésnek semmiféle akadálya nincsen, ebben az esetben a munkavállalónak a pihenőnapján elrendelt munkavégzésért az Mt. 143. § (4) bekezdése alapján 100 százalék bérpótlék jár. A pótlék mértéke 50 százalék, ha a munkáltató másik pihenőnapot biztosít. Rendkívüli munkaidő vasárnapra is beosztható, ebben az esetben ugyanakkor a rendkívüli munkavégzésért járó pótlékon felül vasárnapi pótlékot is fizetni szükséges.
Segítségre lenne szüksége munkáltatói kérdésekben? Rendelje meg kedvezményesen a Kedvező adózású munkavállalás 2019-ben című kiadványt. Kiadványunk bemutatja, hogy a jelenlegi jogszabályi környezetben melyek a legkedvezőbb foglalkoztatási formák, és ötleteket ad a juttatások optimalizálásához. Részletek >> |
A munkaidőkeret rendkívüli rugalmasságot biztosít
Láttuk, hogy általános munkarendben a munkavállaló hétfőtől péntekig minden nap ugyanannyit dolgozik. Adódhat olyan helyzet a vállalkozás életében, amikor a munkafeladatok egyenlőtlenül jelentkeznek. Ilyen esetekben előfordul, hogy bizonyos időszakon keresztül a napi munkaidőt meghaladóan kell rendelkezésre állni, azt követően ugyanakkor a munkavégzés intenzitása alacsony. Ha a törvény nem ismerné a munkaidő-keret fogalmát, a munkáltatónak a többletmunkára rendkívüli munkavégzésért járó pótlékot kellene fizetni, de azon időszakokat is teljes mértékben ki kellene fizetni, amikor a munkavállaló ténylegesen nem végez munkát. Munkaidőkeret alkalmazása esetén ugyanakkor a munkáltató kiválaszthat egy időtartamot, melyen belül a munkavállaló munkaidejét a törvényi korlátok alapján egyenlőtlenül oszthatja be (szétszórja). A munkaidőkeret lényege az, hogy a munkavállaló napi munkaidejének (és a pihenőidejének) a munkaidőkeret átlagában kell kijönnie.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogyan kell megállapítani a munkaidőkeretet, továbbá hogyan kell kiszámítani a bért!
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (2)
A betegszabadság munkanapokra jár a a munkáltató fizeti. A bruttó napi bér 70%-a.Évente 15 nap vehető igénybe. Ha kimerítette a 15 napot akkor kap táppénzt.
Jó a téma. De az igazán fogós kérdések nem szerepelnek a cikkben. Pl.Havi bér esetén - ha az adott hónapra csak 5 munkanap esik (a többire meg jóval több), és az 5-ből 4 munkanap betegállománnyal telik, akkor hogy kell kiszámolni, hogy menyi bér jár? Hány nap betegszabinak számít a 4 nap a TB-nél ((az évi 15 nap keret szempontjából)?