hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Lengyel bányásztiltakozás: megegyezés született a bérekről

  • adozona.hu

Megegyeztek a bérkövetelések miatt tiltakozó bányászszakszervezetek a legnagyobb lengyel szénkitermelő cég, a PGG vezetésével – közölte pénteken a lengyel sajtó.

A bányászok decemberben egynapos, legutóbb pedig a múlt héten kétnapos, az erőművekbe irányuló szénszállítást akadályozó tiltakozási akciót tartottak, követelve a hétvégi műszakokért járó pótlékok kifizetését, valamint az átlagfizetések emelését. Kifogásolták, hogy a PGG nem hajlandó bővíteni a bérkeretet, miközben ők több hónapja túlóráznak az Európában fennálló energiaválság miatt. A következő, határozatlan idejű tiltakozást hétfőre tervezték.
    
A pénteki megállapodás értelmében a PGG márciusban egyszeri, átlagban 1500 zlotyt (117,3 ezer forint) érő pótlékokat fizet ki, az átlagfizetéseket pedig bruttó 8200 zlotyra (641,2 ezer forint) emeli a jelenlegi 7900 zlotyról (617,7 ezer forint).
    
A PGG és a szakszervezetek közötti megállapodást megelőzően a bányászok csütörtökön Varsóban a lengyel kincstárügyi miniszterhelyettessel, Piotr Pyzikkel tárgyaltak, a két fél ezt követően bizakodóan nyilatkozott a megegyezés esélyeiről.
    
Egyúttal a legnagyobb lengyel szakszervezet, a Szolidaritás bányásztagozatának elnöke, Boguslaw Hutek pénteken aláhúzta, hogy a PGG-vel folytatott vita befejezésétől függetlenül a bányászok továbbra is szorgalmazzák a tavaly májusban a kormánnyal kötött, a lengyelországi bányászat átalakításáról szóló egyezmény betartását.
    
A bányászok a többi között attól tartanak, hogy a kormány meggyorsítja a kőszénbányák bezárásának folyamatát, melynek határidejét az említett egyezményben 2049 végére tűzték ki.
    
Jacek Sasin kormányfő-helyettes, kincstárügyi miniszter csütörtökön cáfolta, hogy tárcája a bányászat átalakítását felgyorsító terveket készítene.
    
Lengyelország a kormány tervei szerint 2040-re a jelenlegi 70 százalékról 11 százalékra csökkenti a szénalapú áramtermelés arányát. Sasin kedden óriási kihívásnak nevezte ezt a tervet.
    
A Fit for 55 nevű, új uniós klímacsomagról pedig aznap kijelentette: ez a lengyel háztartások számára elviselhetetlenül nehéz terhet jelentene. A csomag költségei Lengyelország esetében akár 2,4 ezer milliárd zlotyt (189,3 ezer milliárd forint) tehetnének ki 2030-ig.
    
Szerdai parlamenti fellépésében Sasin kijelentette: Varsó "mindent megtesz azért, hogy a Fit for 55 soha ne lépjen életbe". Az "átlagember számára károsnak" nevezte a csomagot pénteken Piotr Müller lengyel kormányszóvivő is.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink