hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

L. Simon-ügy nyomán: nem lehet ukk-mukk-fukk azonnali hatállyal felmondani, de nem könnyű az ellenbizonyítás

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

A sajtót bejárta a hír, hogy a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatóját, L. Simon Lászlót Csák János miniszter az "elvárható jogkövetés elmulasztása miatt" azonnali hatállyal elbocsátotta. Az alábbiakban azt járjuk körbe, hogy milyen esetben van erre lehetősége a munkáltatónak a munka törvénykönyve (Mt.) alapján.

Kötött indokai lehetnek az azonnali hatályú felmondásnak

A munkáltató a fennálló munkaviszonyt megszüntetheti felmondással, azonnali hatályú felmondással, és természetesen mód van közös megegyezéssel megszüntetni a munkaviszonyt. Míg a felmondásra szélesebb körben van lehetőség (a munkavállaló magatartása, a munkavállaló egészségi vagy szakmai alkalmassága, a munkáltató működése), addig az azonnali hatályú felmondás szigorúbb feltételekhez kötött.

A munkáltató akkor mondhat fel azonnali hatállyal, ha a munkavállaló a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal, jelentős mértékben megszegi, vagy egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi. Ezen okokhoz határidő is kapcsolódik. Az azonnali hatályú felmondás jogát ugyanis az ennek alapjául szolgáló okról való tudomásszerzéstől számított tizenöt napon, legfeljebb azonban az ok bekövetkeztétől számított egy éven belül, bűncselekmény elkövetése esetén a büntethetőség elévüléséig lehet gyakorolni. A tudomásszerzés időpontjának, ha az azonnali hatályú felmondás jogát testület jogosult gyakorolni, azt kell tekinteni, amikor az azonnali hatályú felmondás okáról a testületet – mint a munkáltatói jogkört gyakorló szervet – tájékoztatják.

Megjelent! Visszaélés-bejelentési szabályok, teendők – videófelvétel és 4 iratminta

Mit takarhat a bizalomvesztés?

A miniszter indoklásában kifejtette, hogy a főigazgató, mivel az intézménytől elvárható jogkövetést elmulasztotta, azt érdemben felhívásra sem teljesítette, olyan magatartást tanúsított, amely a munkaviszonya fenntartását ellehetetlenítette. Látható, hogy ilyen magatartás (rendes) felmondást is megalapozhat, így érdemes megvizsgálni, hogy milyen magatartás esetén van lehetőség azonnali hatállyal elbocsátani a munkavállalót.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben Kúria-döntésekre is hagyatkozva ismertetjük a hasonló ügyek lehetséges végkimenetelét!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

EPR – mentesített termékkategória

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

EPR-díj

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink