hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így kell helyesen beosztani a munkaidőt

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

A munkaidő beosztása a munkáltató alapvető joga és kötelezettsége. A munkáltatót a munkaidő beosztásával összefüggésben többféle jog illeti meg és kötelezettség terheli, a szabályok nem ismeretének következményei lehetnek.

Általában a munkáltató osztja be a munkaidőt

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 96. paragrafusa deklarálja, hogy a munkaidőbeosztás szabályait a munkáltató jogosult és köteles megállapítani. Ezzel összefüggésben két körülményt kell szem előtt tartania: a méltányos mérlegelés lehetőségét, illetve az egészséges és biztonságos munkavégzés feltételeit. Előbbi azt jelenti, hogy a munkaidőbeosztás meghatározása a munkavállaló személyes körülményeire tekintettel nem járhat aránytalan sérelemmel. Ilyen sérelem lehet például kiskorú gyermekről, idős szülőkről való gondoskodás vagy például a munkavállaló egészségi állapota (például éjszakai munkavégzés).

A munkaidő beosztása nem veszélyeztetheti az egészséget, illetve a munkavégzés biztonságát. Ilyen veszélyeztetésre lehet példa az, amikor a munkavállaló vegyi üzemben folyamatosan 12 órás műszakban dolgozik. További példa lehet a fizikai munkát végző munkavállaló rendkívüli munkavégzéssel történő túlzott terhelése. Ilyen esetekben a munkáltató az okozott kárért (például baleset, egészségkárosodás) is felelősséggel tartozik.

A munkaidő kétféleképpen osztható be: általános munkarendben vagy úgynevezett egyenlőtlen munkaidőbeosztással. Általános munkarendben a munkavállaló hétfőtől péntekig dolgozik, egyenletes munkaidőterheléssel. Egyenlőtlen munkaidőbeosztás esetében (munkaidőkeret) ugyanakkor a munkaidőt egy meghatározott, hosszabb időszak alatt osztja be a munkáltató, akképpen, hogy az összmunkaidő átlagának kell a napi munkaidőt kiadnia.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből egyebek mellett azt is megtudhatja, mi történik abban az esetben, ha a munkavállaló számára nem osztott be elegendő munkaidőt a munkáltató, és milyen szabályok vonatkoznak a készenléti munkakörökre.

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink