hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fizetés nélküli szabadság: amikor kötelező kiadni

  • dr. Hajdu-Dudás Mária

Milyen esetekben és milyen időtartamra illeti meg a munkavállalót fizetés nélküli szabadság? Mikor kötelező kiadni a fizetés nélküli szabadságot, és mikor dönthet róla a munkáltató? Összefoglaltuk.

Az Mt. szerint három esetben nem mérlegelhet a munkáltató, ugyanis ha kéri a munkavállaló, köteles engedélyezni a fizetés nélküli szabadságot. Ezek az esetek a gyermek gondozása, a hozzátartozó tartós személyes ápolása céljából és a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés tartamára biztosított fizetés nélküli szabadság.

A munkavállaló gyermeke harmadik életéve betöltéséig – a gyermek gondozása céljából – fizetés nélküli szabadságra jogosult, melyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni. Ezen túlmenően a gyermeke személyes gondozása érdekében fizetés nélküli szabadság jár a gyermek tízedik életéve betöltéséig a gyermekgondozási segély folyósításának tartama alatt. A törvény munkavállalóról ír, azaz mind az apa, mind az anya igénybe veheti, akár egyidejűleg is. A gyermek tízedik életévéig azonban csak abban az esetben jár, ha utána a munkavállaló gyesre jogosult. Ez abban az esetben áll fenn, ha a szülő tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermekét saját háztartásában neveli.

Az Mt. 294. § (1) bekezdése alapján gyermek: a családok támogatására vonatkozó szabályok szerinti saját háztartásban nevelt vagy gondozott gyermek; fogyatékos gyermek: az a gyermek, akire tekintettel a családok támogatásáról szóló törvény szerinti magasabb összegű családi pótlék került megállapításra.

A h) pont szerint szülő:
- a vér szerinti és az örökbefogadó szülő, továbbá az együttélő házastárs,
- az, aki a saját háztartásában élő gyermeket örökbe kívánja fogadni, és az erre irányuló eljárás már folyamatban van,
- a gyám,
-  a nevelőszülő és a helyettes szülő.

A gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság tartama alatt a munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt. Ha a fizetés nélküli szabadságot mindkét szülő igénybe veszi, a felmondási védelem kizárólag az anyát illeti meg.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen esetekben kötelező még kiadni a fizetés nélküli szabadságot, illetve mi változott az új Munka törvénykönyvében! 

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Mulasztási bírság jogkövetkezménye

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Ösztöndíj/versenykiírás és díjazás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Kft. ingatlan (iroda) megvétele tulajdonos által

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink