hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Távmunka vagy bedolgozás – elhatárolási szempontok

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

Egyre elterjedtebb a távmunka keretében történő foglalkoztatás, de a bedolgozói munkaviszonyra is szép számban találunk példát. Mindkettő atipikus foglalkoztatási forma, mivel eltérnek a munkaviszony általános jellemző jegyeitől. A kettő megkülönböztetésénél abból kell kiindulni, hogy milyen munkák ellátására irányulnak. A home office különösen a számítógépes adatfeldolgozás, a programfejlesztés, könyvelés, újságírás, fordítás, ingatlanpiac területein terjedt el. A bedolgozói munkaviszonyra tipikus példa a varrás, borítékolás, kézműves termékek készítése vagy a kisebb összeszerelési munkák.

Távmunkavégzés

A törvény szerinti távmunka során egy rendszeresen végzett, tartós tevékenységről van szó, ahol a munkavállaló a feladatait a munkáltató telephelyétől elkülönült helyen végzi számítástechnikai eszközzel, majd annak eredményét elektronikus úton (e-mailben, skype-on stb.) továbbítja.

A munkaszerződésben kifejezetten meg kell állapodniuk a feleknek abban, hogy a munkavállaló távmunkavégzés keretében kerül foglalkoztatásra. Ebből az következik, hogy erre a munkavállaló egyoldalúan nem utasítható, szükség van a hozzájárulására.

Egyre több cégnél van arra példa, hogy a munkáltató kizárólag ritkán, alkalmanként, kivételesen egy-két napra engedélyezi, hogy a munkavállaló otthonában, akár pizsamában, teát szürcsölgetve végezze el a munkáját és e-mailben küldje el annak eredményét (például, ha a dolgozó gyermeke, családtagja beteg). Ez azonban nem minősül távmunkának, hiszen nem a felek megállapodásán alapul a munkahelytől elkülönült helyen történő munkavégzés, illetve a jogviszony nem is viseli magán a távmunka jellemzőit.

Ugyanakkor, ha a felek abban állapodnak meg a munkaszerződésben, hogy a munkavállaló jogosult előzetes bejelentés alapján, alkalmi jelleggel otthonról dolgozni, az már távmunkavégzésnek minősül. Ilyen esetben a részletszabályokat érdemes belső szabályzatban rendeznie a munkáltatónak.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a távmunka egyéb jellegzetességeit és a bedolgozói munkaviszony sajátosságait!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiküldetés nem saját gépjárművel

Lepsényi Mária

adószakértő

Magánszemély ingóságot értékesít

Lepsényi Mária

adószakértő

Egyéni vállalkozó, átalányadó

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink