adozona.hu
Áll a bál a Paksi Atomerőműben, tiltakoznak a szakszervezetek
//adozona.hu/munkajog/All_a_bal_a_Paksi_Atomeromuben_tiltakoznak__21GVJV
Áll a bál a Paksi Atomerőműben, tiltakoznak a szakszervezetek
Elfogadhatatlannak tartják a paksi atomerőmű szakszervezetei a fegyveres biztonsági szolgálat kiszervezésének feltételeit, mivel – véleményük szerint – az az ott dolgozók jövedelmének csökkenésével jár. Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. méltánytalannak és túlzónak tartja a szakszervezetek követeléseit.
Az érintett 42 munkavállalóra, akiket az atomerőmű tulajdonában lévő Atomix Kft.-be szerveznek ki, az ott alkalmazott kollektív szerződés vonatkozna, ami bérben ugyan nem jelent különbséget, de a pótlékokat és a béren kívüli juttatásokat tekintve egy dolgozóra vetítve éves szinten akár több mint 1 millió forintos jövedelem-csökkenéssel jár az érdekvédők szerint – mondta Hatvani Jácint, a Műszakos Dolgozók Érdekvédelmi Szervezete Paksi Atomerőmű (MÉSZ) elnöke a Paksi Atomerőmű Dolgozóinak Szakszervezetével (PADOSZ) közösen tartott mai budapesti demonstráción az MTI-nek. Hozzátette: a sztrájkra is készek, ha március 1-jéig nem sikerül megállapodni a feltételekről.
A paksi atomerőmű szakszervezetei azt követelik, hogy a biztonsági szolgálat kiszervezése során a dolgozók ne kerüljenek anyagilag hátrányosabb helyzetbe. Arról tárgyalnak a munkáltatóval, hogy a paksi atomerőműben érvényes kollektív szerződés által biztosított juttatásokat a fegyveres őrség tagjai a következő 5 évben is megkapják.
Bártfai-Mager Andreától, a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli minisztertől azt kérik a szakszervezetek – a MÉSZ és a Paksi Atomerőmű Dolgozóinak Szakszervezete (PADOSZ) –, hogy hagyja jóvá azokat munkáltatónál jelentkező többletköltségeket, amelyekkel biztosítható, hogy a dolgozók kiszervezése során ne érje őket kár. Az erről szóló petíció átadása előtt a MÉSZ és a PADOSZ demonstrációt tartott Budapesten a miniszter székhelye előtt az I. kerületi Vám utcában, ahol a paksi atomerőmű biztonsági szolgálatából körülbelül 25-en voltak jelen. A tüntetés végén Hatvani Jácint a tárca nélküli miniszter egyik munkatársának adta át a petíciót.
A MÉSZ elnöke elmondta, a paksi atomerőmű vezetése tavaly júniusban jelentette be, hogy 2019. március 22-i határidővel kiszervezik az atomerőműben dolgozó fegyveres biztonsági szolgálatot az Atomix Kft.-hez. A munkáltatóval a szakszervezetek a kiszervezés bejelentése óta tárgyalnak, az egyeztetések azonban nem vezettek eredményre, ezért a munkavállalói érdekképviseletek 2019. február 22-én bejelentették a munkaügyi konfliktust, amelynek a megoldására 7 nap áll rendelkezésre, ez március 1-jén jár le. Ennek megfelelően, ha a kedden benyújtott petícióra nem érkezik válasz a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli minisztertől, akkor az atomerőmű fegyveres biztonsági szolgálata március 1-je után kész akár sztrájkba is lépni - jelentette be Hatvani Jácint.
A szakszervezeti vezető hozzátette, a paksi atomerőműben dolgozó fegyveres biztonsági szolgálat felel az atomerőmű nukleáris védettségéért, ha ezt a feladatát nem tudja ellátni, akkor jelezni kell a cég vezérigazgatójának, aki értesíti a fegyveres rendvédelmi szerveket, jelen esetben a készenléti rendőrséget.
A sztrájk szándékát a kezdete előtt 72 órával kell közölni kell a paksi atomerőmű vezetésével, hogy a készenléti rendőrséggel közösen fel tudjon készülni az atomerőmű védelmére egészen a munkabeszüntetés végéig.
Mit mond az MVM?
Méltánytalanoknak és túlzónak tartja a szakszervezeti követeléseket az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. a fegyveres őrség kiszervezésével kapcsolatban – közölte a Paksi Atomerőmű két szakszervezetének demonstrációjára reagálva.
A vállalat közleménye szerint a Paksi Atomerőműnél az esetleges átszervezések kezelése mindenkor a dolgozók érdekeinek messzemenő figyelembevételével zajlik; a mostani, törvényi kötelezettség teljesítése miatt végrehajtott átszervezést követően a fegyveres biztonsági őrök változatlan anyagi feltételek mellett végezhetik feladataikat az atomerőmű leánycégében, illetve a törvény által előírt juttatásokon felül jelentős kompenzációs csomagban is részesülhetnek.
A szakszervezetek annak ellenére jelentettek be konfliktushelyzetet, hogy az üzemi tanácsban még folynak az egyeztetések – nehezményezi a vállalat.
A közlemény felidézi: az Országos Rendőrfőkapitányság 2017-ben részletesen felülvizsgálta a Paksi Atomerőmű védelmével kapcsolatos gyakorlatot, és olyan új követelményeket támasztott, amelyek többek között a fegyveres biztonsági őrség létszámának emelését írták elő.
Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. megvizsgálta az ORFK határozatát és úgy döntött, hogy 100 százalékban saját tulajdonú leányvállalatán – az ugyancsak köztulajdonban álló Atomix Kft.-n – keresztül teljesíti az ORFK határozatában foglalt követelményeket. A döntést az alapozta meg, hogy az Atomix Kft. több évtizedes biztonsági tapasztalatot szerzett már a Paksi Atomerőmű vagyonőri tevékenységének ellátása során.
A tájékoztatás szerint a mostani átszervezés során minden dolgozó testreszabott ajánlatot kapott a vállalatnál eltöltött idő, a nyugdíjig hátralévő idő, illetve az egyéb átképzési lehetőségek figyelembevételével. Az érintett fegyveres biztonsági őrök - munkáltatói jogutódlás keretében - az eddigi feladataikat változatlan bérért végzik a továbbiakban is, mindezt pedig a törvény által előírt kötelező juttatásokon felül felkínált jelentős kompenzációs csomag egészíti ki.
Az ajánlat lehetőséget biztosít átképzésre, illetve az atomerőmű leányvállalatán belül egyéb, kisebb fizikai igénybevételt jelentő munkakör betöltésére is. Az ajánlat versenyképességére jellemző, hogy a kompenzációs csomag nélkül is több száz jelentkezés érkezett a szóban forgó munkakörökre – ecseteli a társaság.
Hozzászólások (0)