hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

300 milliós kártérítést kell fizetniük a munkavállalóknak – így döntött a Kúria

  • adozona.hu

Első körben 300 millió forintnál is magasabb összeg volt a tét a pénzintézet és alkalmazottai közötti pénztárhiány kezelése miatti munkaügyi perben. Az ügy a Kúriánál kötött ki.

Az alperesek mint a felperes pénzkezeléssel megbízott munkavállalói egy, az 1990-es évek közepén keletkezett pénztárhiány fedezésére fiktív hitelt folyósítottak – olvashatón a Kúria közleményében. Annak érdekében, hogy a fiktív hitelben szereplő összeg utóbb megtérüljön, az alperesek újabb fiktív hitelszerződéseket létesítettek. Amikor a hiány fedezésére már ezek az összegek sem voltak elegendőek, az ügyfelek betétjeit kezdték feltörni és az abban lévő pénzösszegeket irányították át a fiktív hitelállomány fedezésére abból a célból, hogy az egységnek az a tulajdonsága, hogy a hitelek megfizetése zavartalan, megmaradjon.

A 2011. évben lefolytatott ellenőrzést követően – amelynek során az alperesek elismerték a fiktív hitelek folyósítását, továbbá a betétek feltörését – a felperes az alperesek munkaviszonyát rendkívüli felmondással megszüntette. Az ügyben indult büntetőeljárás során a bíróság az alperesek bűnösségét társtettesként folytatólagosan elkövetett sikkasztás bűntettében, és társtettesként folytatólagosan elkövetett magánokirat hamisítás vétségében állapította meg.

A felperes a keresetében 320 770 971 forint és ezen összeg kamatainak megfizetésére kérte az alperesek egyetemleges kötelezését. Keresetét a büntetőeljárás megállapítására és az ezen eljárásban kirendelt igazságügyi könyvszakértő által kimunkált hiányra alapította.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték. Álláspontjuk szerint magatartásukkal szabálytalan pénzkezelést valósítottak meg, amely csupán virtuális pénzmozgást eredményezett, a felperesnél azonban tényleges kár nem keletkezett, mivel őhozzájuk – bizonyítottan – a hitelösszegek nem kerültek, pénzt nem vettek fel, ezt a büntetőeljárásban sem bizonyították.

A közigazgatási és munkaügyi bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította. Ítéletének indokolása szerint az eljárás adatai alapján nem volt meghatározható az a kezdő összeg, a legelső hiány, amely az egész folyamatot elindította, így a kár összegének bizonyítatlanságát a felperesnek kell viselnie.

A peres felek fellebbezése alapján eljárt törvényszék az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és kötelezte az alpereseket 299 541 426 forint és ezen összeg kamatainak egyetemlegesen történő megfizetésére. Álláspontja szerint a munka törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (a továbbiakban: Mt.) 169. §-a szerinti teljes anyagi felelősség alapján a fiktív hitelezésekből és a betétfeltörésekből a 2010. évi záráskor fennálló hiány összegéért az alperesek a teljes kártérítési felelősség alapján helytállni tartoznak.

Az alperesek felülvizsgálati kérelme alapján eljárt Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta, és az alábbi elvi kérdésben döntött:

A pénzintézet pénzkezeléssel megbízott munkavállalója az Mt. 169. §-a alapján vétkességére tekintet nélkül köteles megtéríteni a munkáltatónál keletkezett hiány összegét. A jogszabályi rendelkezés a megőrzési felelősség körében a kár összegét a bekövetkezett hiánnyal azonosítja, amelynek összege egy adott időpontban pontosan megállapítható. Nincs jelentősége, ha nem lehet bizonyítani, hogy a bűncselekménnyel összefüggő hiányzó pénzösszegek hová kerültek, önmagában a hiány alapján a felelősség fennáll.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink