hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nyereményjáték okosan: ezek a főbb előírások

  • Antretter Erzsébet, a Niveus Consulting Group adótanácsadási üzletágának igazgatója

Az év vége közeledtével különösen jellemző, hogy a cégek különböző nyereményjátékokat, ajándéksorsolásokat szerveznek vásárlóiknak, üzleti partnereiknek eladásösztönzési céllal. A pandémia és a bejelentett korlátozások tovább erősíthetik a különféle értékesítési kampányokat. Nem mindegy azonban, hogy milyen akciókat szerveznek a cégek. A promóciók költségét ugyanis jelentősen növelheti, ha azok nincsenek optimalizálva adózási szempontból. Cikksorozatunk első részében azt vizsgáljuk, hogy milyen opciókban érdemes gondolkodni az adóhatékonyabb megoldás érdekében.

Azt, hogy milyen adószabályok vonatkoznak a nyereményjátékokra, a játék pontos feltételei határozzák meg, mint például, hogy kik vehetnek részt a játékban, nyilvános-e, mi a feltétele a részvételnek, mindenki kap-e a nyereményből, aki részt vesz, mi a nyeremény stb. Ezekről ezért érdemes mindig külön részletes leírást készíteni mind az esetleges jogviták, mind az adókezelés megkérdőjelezésének elkerülése érdekében.

Az adókezelés szempontjából tisztázni szükséges azt is, hogy a nyereményjátékban cégek (például üzleti partnerek) vesznek-e részt vagy magánszemélyek (például az üzleti partnerek alkalmazottai vagy magánszemély vevők).

Szintén fontos szem előtt tartani, hogy az adózás rendjéről szóló 2017. CL. törvény (Art.) előírása szerint az adójogviszonyokban a jogokat rendeltetésszerűen kell gyakorolni, továbbá, hogy az adóhatóság eljárásában a szerződést, ügyletet és más hasonló cselekményt valódi tartalma szerint minősíti. A kedvezőbb adóteherrel járó opció tehát csak akkor alkalmazható, ha a nyereményjáték körülményei, feltételei azt alátámasztják.

Adózási szempontból a következő kategóriákat érdemes megfontolniuk a cégeknek, ha az eladások ösztönzése érdekében nyereményjátékokat, ajándéksorsolásokat szerveznének.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a sorsolásos játékra, az ajándéksorolásra, a nyilvánosan, bárki számára azonos feltételekkel meghirdetett vetélkedőre, valamint a promóciós kedvezményekre vonatkozó előírásokat!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cserepótló vétel, illeték

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Szerződéskötés

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

EPR

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink