hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Megkerülheti szervezetünk immunvédelmi rendszerét a két új drámaian terjedő koronavírus mutáció

  • adozona.hu

Miközben rohamosan nő az USA-ban a BQ.1. és a BQ.1.1 vírusvariánsok aránya, hazai szakértők új, a magyar viszonyok között felmerülő, jelentős kockázatokra is figyelmeztetnek.

A rendkívüli intézkedések megszüntetése, a ritkább és nyugodtabb hangvételű kormányzati kommunikáció, az alacsony szinten stagnáló új fertőzött szám miatt a lakosság egyre inkább úgy vélheti, hogy lassan vége a járványügyi veszélyhelyzetnek. A látszólagos nyugodtság mögött azonban több aggasztó csapda is rejtőzik.

Az USA-ban a legfrissebb heti CDC adatok alapján már 11 százalék felett található az új omikron variánsok, az eddig meglepően kevés figyelmet kapó BQ.1. és a BQ.1.1. részesedése az új fertőzésekben, idézi fel Karvalics Attila, az A-Lab Csoport ügyvezetője a jelentést. Szerinte a látszólagos nyugalom és ezen vírusvariánsok terjedése mellett a hasonló tüneteket produkáló vírusok (Influenza A/B, SARS-CoV-2, RSV, azaz Respyratory Syncytial Virus) könnyű összetéveszthetősége lesz a legnagyobb gond hamarosan. A COVID-19 tünetei ugyanis sokat változtak az elmúlt hónapokban, és manapság többségük már megegyezik az influenza és jelentős részben az RSV vírusfertőzés tüneteivel is.

„Ha nincs korrekt diagnózisunk és nem tudjuk, mivel fertőződtünk meg, akkor nagy az esélye egy későn indított terápiának vagy egy félrekezelésnek, és járványügyi szempontból, valamint egyes hosszú távú szövődmények kezelhetőségének szempontjából sem járunk el helyesen ̶ véli Dr. Várnai Péter a cég orvos-szakértője.

Noha a SARS-CoV-2 vírus omikron variánsát a fertőzés lefutása szempontjából kevésbé tartják veszélyesnek, mint a korábbi mutációkat, terjedési sebessége azonban kezdettől fogva gyorsabbnak bizonyult, és hajlamosabb volt kijátszani az immunrendszer védekezési mechanizmusát. Ezzel milliókat döntött le a lábáról, és küldött kényszerszabadságra. A WHO dél-afrikai adatok alapján történő becslése szerint az omikron mutáció esetében a súlyos tüneteket mutató fertőzöttek intenzív osztályra kerülésének aránya a fele, míg a betegek halálozási aránya 21 százaléka a Delta mutációhoz képest. A súlyos és halálos esetek veszélye tehát valamivel alacsonyabb, de egyáltalán nem szűnt meg. Ehhez kapcsolódik a hasonló tünetek miatti félrediagnosztizálás lehetősége, amely a 2022-2023-as szezon nagy veszélye lehet hazánkban is. A B.Q.1 és a B.Q.1.1 mellett a korábbi BA.2.75-ből kialakuló BA.2.75.2 alvariáns is 2,7 százalékos részesedéssel bír az összes variáns arányában az USA-ban, de a legnagyobb növekedést messze az előbbi két vírustörzs mutatja fel. Szeptember közepén még 1 százalékot sem értek el, míg most 11 százalék felett járnak. Feltehetően a már Németországban és az Egyesült Királyságban is jelentős vírustörzsek Magyarországon is jelentős szerepet játszhatnak egy következő járványhullám kialakulásában.

Amerikai szakértők szerint az új vírustörzsek a Spike proteinben végbemenő egyedi mutációk nagy száma miatt nagy eséllyel megkerülhetik a fertőzéssel vagy oltással szerzett immunvédelem rendszerét, és így egyes kezelések kevésbé lesznek hatásosak a veszélyeztetettebb csoportok számára. Dr. Anthony Fauci, az amerikai elnök egészségügyi főtanácsadója is megerősítette mindezt, hozzátéve, hogy bizakodásra adhat okot, hogy a két új törzs a BA.5-ös mutáció alfaja, így az ebből a tényből fakadó keresztvédettség felerősíthető.

„A járvány megfékezésének jelenlegi szakaszát kombinált, több vírus kimutatására is alkalmas tesztek támogathatják majd hatékonyan, de hasznos lehet ismét az FFP-2 maszkhasználat, a távolságtartás és a higiénés eljárások önkéntes vagy hatósági szigorítása”, véli Karvalics Attila, aki szerint már nem kell sokat várni a kombinált, otthon is használható Influenza-COVID-19 gyorstesztek megjelenésére sem, eddig csak professzionális kombinált teszteszközök léteztek.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Devizában kapott kölcsön kamata

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Pótbefizetéssel terhelt kft. üzletrészének eladása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Duális képzés

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink