hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Katások, figyelem! Így lehet az idei évre is az átalányadózást választani

  • Szipszer Tamás adótanácsadó, mérlegképes könyvelő
1

Számos kérdést vet fel az új katatörvény a helyenként pontatlan megfogalmazás miatt, illetve a kisadózókról szóló, még hatályban lévő törvényhez illeszkedést megvizsgálva.

A július 18-án kihirdetett 2022. évi XIII. törvény 15. paragrafusának (2) bekezdése lehetővé teszi az átalányadó választását a 2022. adóévre vonatkozóan, mely döntést 2022. október 31-ig lehet bejelenteni.

Ezzel a rendelkezéssel az a probléma, hogy az adóév fogalma az adózás rendjéről szóló törvény 7. paragrafusának 3. pontja értelmében a naptári év, illetve cégek és egyéb szervezetek esetén a számviteli törvény szerinti üzleti év.

Vagyis, ha a törvényt szó szerint értelmezzük, akkor csakis a naptári évre lehet választani az átalányadót az új katatörvény értelmében, s emiatt ezen adónem szeptember 1-jétől történő alkalmazása kizárt.

Jelentkezzen az Adózóna Élet a kata után – alternatívák kisadózás helyett című, július 28-ai webináriumára, ahol bemutatjuk a lehetséges opciókat az egyes adózási formák előnyeivel és hátrányaival!

Mindez egy meglehetősen észszerűtlen helyzetet eredményezne: a katatörvényből augusztus 31-én automatikusan kihulló több százezer kisadózó csakis visszamenőleg választhatná az átalányadót, és a már katásan leadózott időszak utólag átalányadós időszakká változna.

Ugyanakkor a régi katatörvény 25. paragrafusának (5) bekezdése még 2022. augusztus 31-éig hatályban lesz, amely lehetővé teszi a kata hatálya alóli kijelentkezéssel egyidejűleg az átalányadó választását.

Vagyis augusztusban a kisadózók kijelentkezhetnek a kata hatálya alól, és szeptember 1-jétől választhatják az átalányadót.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben az új törvény egyéb, kérdéseket felvető rendelkezéseit vesézzük ki, úgy mint, hogy mikor választható újra a kata, kinek kell évközi katabevallást készítenie, mi lesz az iparűzési adóval!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

Tamás, Tamás! Tudod nagyon jól, hogy a jogalkotási szabályok szerint (amit Te római jognak hívsz) mindig a speciális szabálynak van elsőbbsége. Miután a régi KATA törvény nem szabályozza a 2022.08.31-i áttérést, így kizárólag az új KATA törvény idevágó passzusa számít, hiszen ott vagy egyedül szó 2022.08.31-ről. Ott azonban adóév van, az indoklásában meg 2022. év!

Azt kell eldönteni, hogy a jogszabály szövege számít - ahogy egy jogállamban szokott lenni - vagy egy minisztériumi sajtóközlemény. Miután a dolog könnyedén kijavítható egy vészhelyzeti kormányrendelettel, rejtélyes, hogy az miért nem jelent már meg.

Ha egy ilyen kormányrendelet megalkotására mégsem kerülne sor és a NAV - akár jogellenesen is - olyan nyomtatvánnyal és elbírálással rukkol elő, ami megengedi a 2022.09.01-vel való áttérést az átalányadózásra, akkor mindenkinek azt javaslom, hogy éljen vele!!!

Megjegyzem, hogy a kormányrendelettel meg kellene hagyni az új KATA törvényben kinyitott 2022.01.01-vel való visszamenőleges átalányadózási áttérést, mert egy sor nyugdíjas és mellékállású katás szeretné választani visszamenőleg az átalányadózást a KATA helyett. Ennek az az oka, hogy ők nem tudhatták, hogy 2022 egy olyan év lesz, amikor háború és energiaválság alakul ki Európában. Sokan vannak olyanok, akiknek részben, vagy egészben emiatt a bevételük várhatóan nem éri el az évi 2 millió forintot. Így visszakaphatnának 200 ezer forint katát és az átalányadózásuk nulla forint lenne.

A visszamenőleges adózási választás - szemben a minisztérium állításával - egyáltalán nem "megmásíthatatlan" (lásd pl. Áfa tv. 257/F.§).

Hozzáteszem még, hogy van egy sor adójogi probléma az új KATA törvénnyel, de azokat már nem a nyilvánosság előtt szeretném megvitatni, arra 2022.08.15-ig adunk majd időt a Pénzügyminisztériumnak, hátha kialakul újra valamilyen érdemi egyeztetés.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őstermelő és egyéni vállalkozó egyben

Szipszer Tamás

adószakértő

Bértámogatás és átalányadó

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink