hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Katások: ennyi adót spórolnak a korlátozásokkal érintett vállalkozások

  • MTI
108

A kijárási korlátozásokkal, illetve a boltzárral érintett katásoknak nem kell befizetniük a múlt havi adót, emellett több mint 30 ezer cég mentesül az ugyancsak 12-én esedékes munkáltatói adó alól. E két kedvezménnyel a kormány 11 milliárd forintot hagy az érintett vállalkozásoknál – tájékoztatta az MTI-t Tállai András, a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára.

Márciusban az adókönnyítések 175 ezer ember munkáját védték meg, és 155 ezer katást mentesítettek az adófizetési kötelezettség alól.

A kedvezmények áprilisban is változatlanul megillették a korlátozásokkal érintett vállalkozásokat, ezért az áprilisra vonatkozó, ma esedékes kata (kisadózó vállalkozások tételes adója) fizetés alól nagyjából ugyanannyian mentesülhetnek, így például a fodrászoknak, a kozmetikusoknak, a cipészeknek, a kárpitosoknak, a virágkötőknek, a járművezető-oktatóknak és az órásoknak most nem kell adót fizetniük. Az adómentesség mintegy hét milliárd forintot hagy az érintetteknél – részletezte Tállai András.

A munkáltatói adómentesség áprilisban nemcsak a vendéglátásban, turizmusban és a szabadidős ágazatban tevékenykedőknek járt, hanem azoknak az ágazatoknak is, ahol az üzleteknek április 6-áig zárva kellett tartaniuk – emlékeztetett az államtitkár.

Tállai András elmondta, hogy a Pénzügyminisztérium számítása szerint több mint 30 ezer vállalkozásnak nem kell ma befizetnie a 2021 áprilisára vonatkozó munkáltatói adót, azaz a munkavállalók utáni szociális hozzájárulási adót, szakképzési hozzájárulást, a rehabilitációs hozzájárulás arányos összegét, illetve a személyi jellegű kifizetések után a kivát. Az adómentesség azon túl, hogy a kijárási korlátozásokkal leginkább érintett cégek minden egyes álláshelyének megvédéséhez segítséget nyújtott, több mint négymilliárd forintot hagyott a vállalkozásoknál – összegezte az államtitkár.

Tállai András felidézte azt is, hogy a kedvezmények igénybevétele a lehető legegyszerűbb módon történik: csak be kell jelölni a havi adó- és járulékbevallásukban az erre a célra kialakított mezőket. Az áprilisi időszakra vonatkozó bevallásokat május 12-éig kell elküldeni az adóhivatalnak. A kata mentesség igénybevétele még ennél is könnyebb, az áprilisra vonatkozó, a mai napon esedékes adót egyszerűen csak nem kell befizetni – jegyezte meg az államtitkár.

A kormány legújabb könnyítésére is kitért Tállai András, mely szerint májusban is jár a munkáltatói adómentesség és a bértámogatás a turizmus, a vendéglátás és a szabadidő ágazatban. A boltok és egyes szolgáltatások április 7-ei újranyitását követően a kedvezményeket májusban már csak a koronavírus-járványnak leginkább kitett vállalkozások érvényesíthetik – húzta alá az államtitkár.

Kiemelt szerep hárul ezekre az ágazatokra a gazdaság újraindítása során, ezért versenyképességi szempontból is fontos és szükséges a támogatás – tette hozzá.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Többes jogviszony, bejelentés

Széles Imre

tb-szakértő

Bt. kültag alkalmi munkavállalóként

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink