hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Katás bt.-t alapítana? Mutatjuk, mire kell odafigyelnie

  • adozona.hu
1

Temérdek kérdés merül fel egy társaság létrehozása előtt, s különösen érdekes dilemmákat vet fel egy katás bt. alapítása, pláne akkor, ha megalakul, de csak később kezd el érdemben működni. Példa erre az a kérdéshalom, amellyel olvasónk szakértőnket – Sinka Júlia, okleveles adószakértőt – elárasztotta.

"Szeretnék egy bt.-t alapítani. Már utánanéztem annak, hogy ez milyen költségekkel jár, illetve annak is, hogy katás, alanyi adómentes formát szeretnék választani (jó pár évig alatta fog maradni a bevételem a 6 millió forintnak). Jelenleg van főállásom, amellett szeretném indítani, így nem kellene járulékokat fizetnem az elején (csak akkor jelentkeznék be a cégbe kisadózóként, ha elkezdi a cég a működését). Célszerű lenne az idei év végén létrehozni a bt.-t, mert akkor jövőre már rendelkezne egy adóévvel, viszont csak jövő nyáron kezdeném el a tényleges tevékenységet. Mivel alanyi adómentes a cég, ezért nem kell áfabevallást készítenie. Gondolom, könyvelőt sem kellene addig fizetnem, mert az adóbevallás nullás lenne, nyártól pedig kisadózóként jelentkeznék be a cégbe a beltaggal együtt. Mivel így csak bevételi nyilvántartást kell vezetni, ezért könyvelőre a későbbiek során sem lenne szükség. Megoldható az, hogy így indítsam el a vállalkozást? Van ennek valami buktatója? Az alatt a fél év alatt, amíg a cég már megalakult, de még nem üzemel, milyen fizetési kötelezettségeim lennének, milyen költségek merülhetnek fel? A társasági adó és iparűzési adó ilyen esetekben hogyan kell kiszámítani? Ha nincs bevétele a cégnek, akkor nincs befizetési kötelezettség, ugye? A cégnek, ha jól tudom, kell, hogy legyen ügyvezetője. Ezt vállalhatom én a bt. kültagjaként úgy, hogy ezért nem kapok külön fizetést? Ezt megbízásos jogviszonyban kell tennem?" – kérdezte olvasónk.

Nem tartozik a számviteli törvény hatálya alá az a betéti társaság, amely a kisadózó vállalkozások tételes adójáról szóló törvény hatálya alá tartozik, azaz katás (Szt. 2/A § (2) bekezdése). Egyebek között emiatt sem köteles a vállalkozás számviteli szolgáltatót (mérlegképes könyvelői végzettséggel rendelkező személyt) megbízni a könyvei vezetésével (Szt. 151. § (1) bekezdése).

A kisadózó vállalkozások tételes adójának megfizetésével a társaság teljesíti – többek között – a társaságiadó-fizetési kötelezettségét azzal, hogy ezen adónemre vonatkozóan további kötelezettsége (így például bevallási kötelezettsége) nincs. Amennyiben a társaság áfa alanyi adómentes státuszt választott, úgy ezen adónemben sincs bevallási, illetve fizetési kötelezettsége.

A kérdésben megadott információk alapján a kérdező nem minősül főállású kisadózónak. Ez azt jelenti, hogy fő szabály szerint a havonta fizetendő tételes adója 25 ezer forint. A bejelentett kisadózók után, a bejelentés hatálya alatt, minden megkezdett naptári hónapra a tételes adó egészét meg kell fizetni.

A törvény tételesen felsorolja azokat az esetköröket, amelyek fennállása esetén nem kell megfizetni a tételes adót. Ezekben az esetekben a vállalkozásnak bejelentési kötelezettsége van: a tárgyhónapot követő hó 12. napjáig be kell jelentenie az adóhatósághoz, hogy a törvény szerint meghatározott körülmények (például keresőképtelenség) fennállnak, a kisadózó(k) után nem keletkezett tételesadó-fizetési kötelezettsége a cégnek (Katv. 8. § (9)-(11) bekezdése).

A hivatkozott paragrafus nem minősíti az adófizetési kötelezettség alól mentesítő körülménynek azt, ha a társaság nem tett szert bevételre vagy a tagoknak nem fizetett jövedelmet. A kisadózók, bár társadalombiztosítási szempontból biztosítottnak minősülnek, nem tartoznak a Tbj.-törvény hatálya alá, így az ott rögzített járulékfizetéssel kapcsolatos szabályok (a heti 36 óra munkaidőt elérő munkaviszonyban foglalkoztatottakra érvényes előírások) nem vonatkoznak rájuk.

Önmagában az, hogy a társaság adott időszakban nem tett szert bevételre vagy éppen nem folytatta a tevékenységét, nem zárja ki azt, hogy a Katv. hatálya alá tartozzon.

A kérdésben megadott információkból következtetve, a társasági szerződés nem tartalmaz olyan kikötést, hogy a cég csak a megalakulásától számított, mintegy félév múltán kezdi meg tényleges tevékenységét. A tagok jogviszonyát így a társaság megalakulásától kezdve rendezni kell valamilyen módon.

A Katv. hatálya alá év közben is bármikor be lehet lépni, és bármikor ki is lehet onnan jelentkezni.  A kisadózó betéti társaság azokat a tagokat köteles bejelenteni kisadózóként, akik a cég tevékenységében bármilyen jogviszonyban részt vesznek (ideértve a személyes közreműködést, a vezetői tisztségviselői és a megbízási jogviszonyt, de ide nem értve a munkaviszonyt). Így akkor például, ha egy betéti társaság kültagja a társaság működésében nem veszt rész („csendestárs”), nem kell, és nem lehet kisadózóként bejelenteni. A kisadózó vállalkozás tevékenységében a bt. kisadózóként be nem jelentett tagja kizárólag munkaviszony keretében működhet közre.

Jelen esetben a bt. megalakulásától kezdve a tényleges tevékenység megkezdéséig nincs értelme bejelentkezniük a Katv. hatálya alá. A megalakulás évének (tört) időszakára az evatörvény hatálya alatti adózást – a vonatkozó feltételek hiányában – nem választhatják, de annak nem is lenne értelme, tekintve, hogy a vállalkozásnak nincs áfafizetési kötelezettsége, és így aránytalanul nagy  terhet jelentene az eva adómértéke szerint megfizetett közteher.

Marad a társasági adózás és a számviteli törvény hatálya alatti működés addig, amíg a vállalkozás a tényleges tevékenységét megkezdi, és bejelentkezik a Katv. hatálya alá.

Bevétel hiányában tényleges társaságiadó-fizetési kötelezettséggel nem kell számolniuk, ahogyan a Tbj.-törvény  hatálya alatt járulékfizetéssel sem, ha a beltagnak  van heti 36 órát elérő munkaviszonya, a járulékfizetés kötelező minimuma így nem vonatkozik rá.

Az, hogy a társaságnak nincs adott időszakban bevétele – mondjuk azért, mert nem is folytat tevékenységet –, nem jelenti azt, hogy költségei sincsenek!

Először is, a bt.-nek – függetlenül attól, hogy áfa fizetésére nem kötelezett, hiszen alanyi adómentes státuszt választott, illetve más adóterhei sem merülnek fel egy ideig – bankszámlát kell nyitnia az adózás rendjéről szóló törvény értelmében (Art. 38. § (2) bekezdése). Ezért legalább az ezzel összefüggő kiadásainak mértékében számolnia kell költségekkel (és ezeket könyvelni is kell) a tevékenység tényleges folytatása nélkül eltelt időszakokban is.

Továbbá – a fenti körülményektől függetlenül – a számviteli törvény hatálya alatt kettős könyvviteli kötelezettségük van.

Eszerint az újonnan alakuló vállalkozásnak egy ideig biztosan szüksége lesz könyvelőre. A társasági adó és a számviteli törvény hatálya alóli távozásnak és a Katv. hatálya alá történő belépésnek is vannak könyvelőre tartozó feladatai. Igaz, a kata hatálya alá belépés utána a vállalkozás a bevételi nyilvántartás vezetésével eleget tesz könyvelési kötelezettségének.

Fontos tudni, hogy az évi 6 millió forint bevétel (500 ezer forint/hó) – amely mellett a kiegészítő, 40 százalékos adóval még nem kell számolni – egy teljes adóévre, 12 hónapra vonatkozik. Ebből le kell vonni azt az időtartamot, amikor az adott évben nem volt katás a vállalkozás. Például 2017. július 1-jétől katás társaság esetében 6 millió helyett csak 3 millió forint az a bevétel, amelynek eléréséig nincs különadó. Így előfordulhat, hogy a társaság mindösszesen csak 6 millió forint bevételre tett szert, mégis ennek a felére már vonatkozik a 40 százalékos adóteher.

Bevétel hiányában iparűzési adófizetési-kötelezettség nem merül fel. Katásként a következőket kell tudni az iparűzési adóval kapcsolatban.

Az 1990. évi helyi adókról szóló törvény (Htv.) szerint a kisadózó vállalkozások tételes adójának hatálya alá tartozó vállalkozók (kata alanyai) az adóévre választhatják a helyi iparűzési adóban a kisadózó vállalkozások tételes adójára vonatkozó egyszerűsített, tételes adóalap-megállapítási módszert.

A vonatkozó bejelentést a székhely, telephely szerint illetékes önkormányzathoz a kataalanyiság) kezdő napjától számított 45 napon belül vagy az adóév február 15-éig – jogvesztő határidőkig – változás-bejelentési nyomtatvány benyújtásával kell megtenniük, ha úgy döntenek, az adóévi iparűzési adót tételes adóalap szerint teljesítik (Htv. 39/B § (3) bekezdés).

A vállalkozásnak ez a döntése a teljes adóévre vonatkozik, és mindaddig van érvényben, amíg változás-bejelentési nyomtatványon a vállalkozás bejelenti, hogy az adó alapját már nem a tételes adóalap szerinti módszerrel kívánja megállapítani.

A vállalkozásnak a tételes módszer választásakor nem kell éves iparűzési adóbevallást benyújtania, mint a többi esetben. Amennyiben az adózó nem tételes módszer szerint kíván a következő adóévben adózni, úgy ezen szándékát az adóév február 15-éig változás-bejelentési nyomtatványon jelenti be az önkormányzati adóhatósághoz.

Ez az adózási mód (Htv. 39./B §) azt jelenti, hogy az  iparűzési adóalapj – a tényleges könyvelési adatoktól függetlenül – telephelyenként (ideértve a székhelyt is) évi 2,5 millió forint, ez – az adott önkormányzatnál érvényes adókulcs, de legfeljebb 2 százalék – mellett évi 50 ezer forint iparűzési adót jelent.

A Htv. ismer más adóalap-számítási módokat is. Szakértőnk tapasztalata szerint a katás kisvállalkozások számára a fenti, „rájuk szabott” módszer hozza a legkisebb adóterhet, de ez a cég tevékenységétől, egyéb körülményeitől függően változhat, így érdemes konkrét számítások (az indulás évében tervadatok) alapján dönteni a kérdésben.

A Polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 3:156. paragrafusa egy általános modellből indul ki, amely szerint a betéti társaság üzleti tevékenységét, az operatív feladatokat a betéti társaság beltagja irányítja, kültag viszont nem lehet vezető tisztségviselő. Ez kétségkívül egy diszpozitív, de a Ptk. 3:1. § (2) bekezdése hatálya alá tartozó szervezeti-működési szabály. Ez azt jelenti, hogy a társaság tagjai szerződéses szabadsággal rendelkeznek ebben a kérdésben: a társasági szerződésben kültag is megjelölhető vezető tisztségviselőként.

Az, hogy a kültag lásson el vezető tisztségviselői feladatköröket, tehát a társaság tagjainak döntésén múlik. A társaság beltagja ettől függetlenül, a társaság kötelezettségei tekintetében korlátlan felelősséggel tartozik (Ptk. 3:154.§.). Ezért (a teljes vagyonával felelős) beltagnak jól meg kell gondolnia, hogy rábízza-e az ügyvezetést a kültagra, mivel a kültag tevékenysége súlyos következményekkel járhat rá nézve.

Az ügyvezető a feladatát megbízási, társas vállalkozói vagy munkaviszony keretén belül láthatja el.

A még nem katás időszakban célszerűen a megbízási jogviszonyt érdemes választani úgy, hogy a vonatkozó szerződésben rendelkezik arról, hogy az ügyvezető ellenszolgáltatás nélkül vállalja és látja el a feladatot.

Olvasónk – a kérdésben írtak szerint – azért szeretné már az idén létrehozni a vállalkozást, hogy jövőre is fel tudjon mutatni egy adóévnyi „létezést”. Fontos szem előtt tartani, hogy ha például erre esetleg a vállalkozás majdani pályázati részvétele okán van szükség, akkor olyankor is a folyamatos működés (lehetőleg pozitív eredménnyel) kapja a „jó pontokat”, és nem a cég puszta léte.

Szakértőnk felhívta a figyelmet arra, hogy a vállalkozás megalakítása előtt mindenképpen javasolt jogásszal és könyvelővel is konzultálni (utóbbi segítségére katásként is évente legalább egyszer szüksége lehet a cégnek), akik a tervezett vállalkozás tevékenysége, egyéb körülményeinek ismeretében pontosan fel tudják mérni a jogszerű lehetőségeket és segíteni tudnak a kedvező döntések meghozatalában.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
bibi2009

KATA-s bt-nek nem kell kiadásokat vezetni, csak a bevételeit?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bt. kültag alkalmi munkavállalóként

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink