hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A kiva és a munkavállalói kölcsön: hogyan kell kezelni?

  • adozona.hu

Mit kell tenni kivásként a munkavállalónak nyújtott kölcsönnel? Olvasónk kérdésére az adózóna szakértője, Szolnoki Béla válaszol.

Január 1-től beléptem a kiva hatálya alá. Kérdésem a pénzforgalmi eredményt növelő illetve csökkentő tételekre vonatkozik, nevezetesen, hogy a kapott hitel törlesztése (nyújtott hitel törlesztése) esetén csökkentő, illetve növelő tételként az elszámolt összeg arányos része vehető figyelembe. Az „arányos rész” értelmezésére sajnos a kitöltési útmutató sem ad eligazítást. A konkrét helyzet a következő: 2011. december 27-én a munkavállalónak adtam 6.000.000 forint kamatmentes kölcsönt, 5 év futamidőre. Az első törlesztés 2012. január 10-e. A dolgozó a törlesztést rendszeresen, bár anyagi lehetőségének függvényében eltérő mértékben és időközökben fizeti. Ezzel nincs is gond. 2013. január 1-jén, a nyújtott kölcsön állománya 4.000.000 forint volt. Hogyan kell kezelnem ezt az összeget a kiva elszámolásnál? Mennyi tekinthető 2013-ra növelő, illetve csökkentő arányos résznek? Hogy kell kezelni azt az esetet, ha ebben az évben egy összegben kifizeti a kölcsön hátramaradt részét?

A hivatkozott törvényi rész úgy szól, hogy „az adózó által nyújtott hitel vagy kölcsön törlesztése, visszafizetése esetén”… „a növelő tételként elszámolt összeg arányos része”. Tehát ha a kivás időszakban lenne ilyen esemény pl. növelő tételként elszámolna 4 millió forint kölcsön-nyújtást és ennek a következő évben a felét visszakapja, akkor 2 millió forinttal kellene az adóalapot csökkenteni. Esetünkben azonban nem az általános szabályról, hanem az átmenetről van szó (20.§ 14 bekezdés), amely szerint a kiva hatálya alá kerülés időpontjában kimutatott nyilvántartás szerinti (arányos) értéket kell figyelembe venni. Ez esetükben 4 millió forint, tehát ennek az arányos visszafizetésekor, a visszafizetés arányának megfelelő rész csökkenti az adóalapot. Például ha visszafizetnek 1 millió  forintot, ami 25 %, akkor ugyanezzel a 25 %-kal – 1 millió  forint – tudja csökkenteni a kiva alapját. Ha a teljeset visszafizetik, akkor az arány – 100% - tehát az egész csökkenti az adóalapot.

Megjegyzem, hogy valószínű a törvényi megfogalmazás egyszerűbben érthető lenne a hivatkozott (arányos) kifejezés nélkül.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink