hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Megengedett-e jövedéki termék sorsolása nyereményjátékban?

  • adozona.hu

Facebook-on indított nyereményjáték tárgya lehet-e jövedéki termék, és ha igen, milyen adóvonzata van? Olvasói kérdésre Kneitner Lea okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Sörfőzéssel foglalkozó társaságunk szeretne facebook nyereményjátékot indítani. Általuk gyártott sört szeretne a játék nyereménytárgyává tenni (jövedéki termék, GDPR-szabályzat oké). Kérdésünk, hogy adózási szempontból a nyeremény után (melyet magánszemély nyer) milyen közteher fizetendő (5 ezer forint alatti nyeremény)? Illetve ezt, ha tudáshoz párosítják (miszerint például találós kérdés megválaszolása), akkor ebben az esetben szükséges-e az adófizetés? Bár ez nem adózással kapcsolatos kérdés, de kérdésünk, hogy a jövedéki termék sorsolása megengedett-e, vagy figyelembe kell venni a szerencsejátékról szóló törvényt, és be kell-e ezt jelenteni?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) 76. § (1) bekezdése alapján a nyeremény esetében – ha az nem tartozik a kamatjövedelemre vonatkozó rendelkezések hatálya alá – a szerencsejátékok szervezéséről szóló törvényben meghatározott engedélyhez kötött sorsolásos játékból, az ajándéksorsolásból, valamint a fogadásból származó nyeremény (a továbbiakban: adóköteles nyeremény) címén kapott bevétel egészét jövedelemnek kell tekinteni.

Abban az esetben, ha a nyeremény nem pénz, hanem más vagyoni érték (például tárgynyeremény vagy szolgáltatás), akkor a kifizetőt terhelő adó alapja a nyeremény szokásos piaci értékének 1,18-szorosa [Szja tv. 76. § (3) bekezdés] után 15 százalék szja.

Továbbá, a szociális hozzájárulásról szóló 2018. évi LII. törvény (Szocho tv.) 4. § b) pontja alapján az egyes meghatározott juttatásokat szociálishozzájárulásiadó-kötelezettség terheli. Mivel az adó alapja az Szja tv. szerinti adóalapként meghatározott összeg, ezért szintén a teljes piaci érték 1,18-szorosa mint adóalap után keletkezik a kifizetőnél 13 százalékos szociálishozzájárulásiadó-kötelezettség.

Vetélkedőnek, versenynek minősül a nyereményjáték, ha a következő feltételek együttesen teljesülnek:

  • a játék nyilvánosan meghirdetett;
  • a feltételek bárki számára azonosak;
  • az adott feladat, cél elérése érdekében a résztvevők tudásuk, képességük vagy adottságuk birtokában egymással megmérkőznek, versengenek (a siker és győzelem elérése inkább a versenyzőn és nem külső tényezőkön múlik); valamint
  • ha a nyeremény nem pénz.

Verseny, vetélkedő díja esetén személyi jövedelemadó szempontból a szervezőt a nyeremény szokásos piaci értékének 1,18-szorosa után 15 százalék (összesen 17,7 százalék) adófizetési kötelezettség terheli.

Az engedélyköteles szerencsejátékok fogalmát a szerencsejátékok szervezéséről szóló 1991. évi XXXIV. törvény (Szjtv.) 1. § (1) bekezdése határozza meg, amely alapján az alábbi konjunktív feltételek teljesülése esetén beszélhetünk jogi értelemben vett szerencsejátékról:

a) a játékos tét- vagy díjfizetés ellenében,

b) pénznyereményre vagy más vagyoni értékű nyereményre válik jogosulttá,

c) ahol a nyerés és a vesztés esélye kizárólag vagy túlnyomórészt a véletlentől függ.

Az előbbi szempontok fennállása esetén a szervező által szervezett játék attól függetlenül áll a jogszabály és ebből fakadóan engedélyeztetési kötelezettség hatálya alatt, hogy a törvény külön nevesíti-e az adott játékot a szerencsejáték valamely alfajaként vagy sem (KGD2013. 115.).

Olyan játékok esetében, ahol minden egyes meghatározott értékben történő fizetésért cserébe garantált tárgynyereményt kap a vevő, azonban az ajándékok között egy-egy nagyobb értékű tárgy is található, melyeknek értéke aránytalanul meghaladja a befizetett összeget, akkor tétfizetés ellenében megvalósuló vagyoni értékű nyereményre való jogosultságról beszélhetünk (ezek az úgynevezett zsákbamacskajátékok).

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink