hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

EPR speciális esetei: elektronikus termékek, időszaki kiadványok, egyszer használatos műanyagok

  • Gombás Otília vám- és ekáer-szakértő

Habár a kiterjesztett gyártói felelősségi (EPR) rendszer még csak 2023. július 1-jétől hatályos, az eredeti előírásokat már többször is módosították, és még ezután is várhatóak változtatások, amelyek egyes esetekben alapjaiban megváltoztatják a kötelezettek, vagy épp a jogszabály hatálya alá tartozó termékek körét. Ezen kívül sorban érkeznek a jogszabály-értelmezéssel kapcsolatos állásfoglalások az Energiaügyi Minisztériumtól, amelyek tovább formálják a kialakulni kezdő joggyakorlatot.

Nem könnyű most a gazdálkodóknak egy ilyen új és folyamatosan változó jogrendben működni, hiszen hiába szeretnének jogkövetők lenni, a sok bizonytalanság nagyon megnehezíti ezt. Szeretnénk megnyugtatni Olvasóinkat, hogy jelenlegi információink szerint az első időkben a hatóság elsődleges célja a rendszer úgynevezett potyautasainak, azaz a semmit sem teljesítő kötelezettjeinek kiszűrése lesz, és majd csak a későbbiekben fogják a részleteket vizsgálni.

Cikksorozatunkban összegyűjtöttünk az Olvasókat leggyakrabban érintő témakörökben néhány speciális esetet, ahol jogszabályváltozás, vagy különböző állásfoglalások, hatósági tájékoztatók hatására változott a jogértelmezés a közelmúltban.

Az EPR-rel kapcsolatos további írásainkat, válaszainkat itt olvashatja el!

Az első részben néhány, a tárgyi hatállyal kapcsolatos kérdést tisztázunk, míg a második részben a csomagolások speciális eseteiről és a készletre vételről fogunk írni.

Elektronikus és elektronikai termékek

Míg a termékdíjról szóló törvény egyértelműen, vámtarifaszámok és egyéb szűkítő feltételek (például súly) alapján megadja, hogy mely termékek tartoznak a jogszabály hatálya alá, addig EPR rendelet az elektronikai termékek esetében visszahivatkozik az elektromos és elektronikus berendezésekkel kapcsolatos hulladékgazdálkodási tevékenységekről szóló 197/2014. kormányrendeletre, amely pedig az Európai Unió 2012/19/EU számú, úgynevezett WEEE (waste electrical and electronic equipment) irányelve alapján került megfogalmazásra.

A fenti rendeletek értelmében minden olyan elektromos, elektronikus berendezés az EPR rendelet hatálya alá tartozik, amely legfeljebb 1000 V váltakozó feszültségű, valamint legfeljebb 1500 V egyenfeszültségű árammal működik, amelynek rendeltetésszerű működése elektromágneses mezőtől vagy elektromos áramtól függ, ideértve az elektromágneses mező vagy elektromos áram előállítását, mérését, átvitelét biztosító eszközöket is. A 197/2014. kormányrendelet 1. számú mellékletének 1. pontja csupán kategóriákat ad meg nem kizárólagos jelleggel, tehát további termékek is ide tartozhatnak, amelyek megfelelnek a fenti definíciónak. Az 1. § (2) bekezdése ugyanakkor néhány mentesített termékkategóriát is meghatároz, bizonyos kivételekkel kiveszi többek közt a nagyméretű, helyhez kötött elektromos, elektronikus berendezést, a nagyméretű rögzített ipari szerszámot, vagy az olyan elektromos, elektronikus berendezést, amely kifejezetten egy más jellegű, a rendelet hatálya alá nem tartozó elektromos, elektronikus berendezés részeként lett tervezve és elhelyezve, és amely csak az adott elektromos, elektronikus berendezés részeként töltheti be funkcióját.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelybenben ismertetjük az időszaki kiadványokra és az egyszer használatos műanyag termékekre vonatkozó előírásokat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfamentes szolgáltatásnyújtás EU-ba

Bunna Erika

adótanácsadó

Német adóügyi illetőségű egyéni vállalkozó

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Hozamszámítás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink