hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A mezőgazdaságban felhasznált gázolaj és tiszta növényi olaj jövedéki adójának visszaigénylése 2025-ben

  • Laczi Ferenc igazságügyi jövedéki szakértő

Az egyes adótörvények módosításáról szóló 2024. évi LV. törvény jövedéki szabályozást érintő változásai érintették a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj utáni jövedéki adó visszaigénylésének szabályrendszerét is. Összefoglaltuk a módosításokat.

Az már korábban is tapasztalható volt, hogy a veszélyhelyzeti kormányrendeletekkel behozott jövedéki szabályozást érintő változások – az egyes kormányrendeletek hatályon kívül helyezésével – utóbb beépültek a jövedéki adóról szóló törvénybe (Jöt.). A mezőgazdaságban felhasznált gázolaj utáni jövedéki adó visszaigénylés szabályváltozásának is ez az egyik háttere. A kormány 2025. január 1-jével hatályon kívül helyezte a 95/2024. kormányrendeletet, ezzel egyidejűleg a rendeleti szabályokat beolvasztották a jövedéki adóról szóló törvénybe, egyidejűleg rögzítésre került a gázolaj adószintje, biztosítva ezzel a másik változás, a valorizáció alkalmazhatóságát.

A gázolaj jövedéki adójának visszaigényléséről közölt előző cikkünket itt olvashatja el!

A szabálymódosítások második oka tehát a gázolaj esetében 2025. január 1-jétől bevezetett valorizáció. A gázolaj adómértéke az inflációkövető adómérték-emelési szabályok okán nőtt, ami szükségessé tette a visszaigényelhető gázolaj jövedékiadó-mértékének – az adómérték emelkedésével arányos – növelését, biztosítva ezzel a mezőgazdasági termelők támogatási szintjének változatlanságát.

A megváltozott rendelkezést olvasva beazonosítható egy harmadik változás is, ami a támogatás e formájának kiszélesítését jelzi. A Jöt. 117. § (1) bekezdés a) pontjában az „amelyen mezőgazdasági termelőtevékenységet folytat” szövegrészt felváltotta az „amelyen mezőgazdasági tevékenységet folytat” szövegrész, továbbá a „a mezőgazdasági termelési célú utóbb földművelési munkákhoz” szöveg helyett a „mezőgazdasági célú földművelési munkákhoz” szöveg került a normaszövegbe.

Jól látható, hogy a módosítás lényege, hogy a termelés, a termelési cél kikerült a feltételrendszerből, tehát a nevesített művelési ágú területeken elvégzett mezőgazdasági munkáknak nem feltétele a termelés, a termelési cél megvalósulása. Ezzel a jogalkotónak egyértelmű célja az volt, hogy az uniós szabályok adta kereteken belül, kiterjessze a támogatás ezen formáját olyan mezőgazdasági területek művelésére (például parlag, zöldugar) is, amelyek művelése, művelésbe vonása nem eredményez közvetlenül termelést, mivel a munkák elvégzésének pont az a célja, hogy alkalmassá tegyék a területet a későbbi mezőgazdasági termelőtevékenység folytatására.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben szó lesz a gázolaj és a tiszta növényi olaj jövedéki adójának visszaigényelhető mértékéről!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Felmondás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

minimum beosztható munkaidő

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

áfás átalányadózó egyéni vállalkozó nyilvántartása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink