adozona.hu
3-4 százalékkal drágulhat a sertés- és baromfihús
//adozona.hu/jovedeki_ado_vam_deviza_termekdij/34_szazalekkal_dragulhat_a_sertes_es_baromf_SM77FV
3-4 százalékkal drágulhat a sertés- és baromfihús
Július 11-én szavaz az Európai Tanács az Európai Bizottság által a kínai lizingyártók ellen indított antidömping-eljárás keretében idén januárban bevezetett, 58,3 és 84,7 százalék közötti büntetővámról. A január óta ideiglenesen érvényben lévő védővám fennmaradása évente több százmillió eurós költségnövekedést okozhat az európai takarmánygyártóknak, így a lizin aktuális árától függően akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát a hazai piacon.
A növényi alapanyagokban – például a szójababban vagy a szójadarában – is megtalálható lizin az első számú, úgynevezett limitáló aminosav a sertések, és a második legfontosabb tápanyag a baromfik esetében, amely elősegíti az állatok növekedését, fejlődését, fokozza immunrendszerük működését. Az élelmiszerbiztonság stabilitása szempontjából a nagyüzemi állattartásban és takarmánygyártásban a lizin – más, iparilag előállított aminosavakhoz hasonlóan – nem helyettesíthető alapanyag – mutat rá az UBM Csoport.
Az Európai Unió évente 500 ezer tonna lizint használ fel a takarmánygyártáshoz, amiből az egyetlen európai gyártó, a francia Eurolysine jelenleg körülbelül 60 ezer tonnát állít elő, ám a cég teljes kapacitása is csupán 80 ezer tonna körül alakul. Ennek következtében Európa és Ázsia takarmányiparának legnagyobb részét különböző kínai – illetve újabban például dél-koreai – gyártók látják el lizinnel.
Az Eurolysine kezdeményezésére az Európai Bizottság tavaly májusban antidömping-eljárást indított a kínai lizingyártók ellen – az indoklás szerint a kínai gyártók az európai előállítási költségek alatti áron dobták piacra a lizin-hidrokloridot és a lizin-szulfátot, ellehetetlenítve ezzel az európai gyártást és értékesítést. Az antidömping-eljárás keretében lefolytatott nyomozás eredményeként az Európai Bizottság idén januárban gyártónként eltérő, 58,3 és 84,7 százalék közötti, ideiglenes vámtételt határozott meg a kínai lizingyártókra. A provizórikus vámok 2025. július 11-ig élnek – az Európai Tanács jövő pénteken hozza meg a végső döntést a vám esetleges eltörléséről, megtartásáról, illetve utóbbi esetben annak mértékéről.
A lizin ára a védővám idén januári bevezetését követően szinte azonnal duplájára nőtt, ami az év elején a becslések szerint 200 millió eurós többletköltséget jelentett az európai takarmánygyártóknak. Mivel ezen nélkülözhetetlen aminosav ára folyamatos mozgásban van, rendkívül bizonytalan és tervezhetetlen az európai takarmánypiac. Európa teljes ipari takarmánygyártása évi 146 millió tonna, így a védővám mértékétől és a lizin aktuális árától függően az Európai Tanács jövő pénteki döntése több százmillió eurós költségnövekedést is okozhat évente az európai takarmánygyártóknak - hívja fel a figyelmet Bustyaházai László, az UBM Csoport takarmány üzletágvezetője. A védővám bevezetése Európa exportpiacain versenyhátrányt okozhat, ráadásul az élelmiszer-infláció szempontjából is egyértelműen kedvezőtlen hatású, hiszen az európai takarmányipar kénytelen lesz beépíteni azt az árakba. A védővám a hazai piacon például, a lizin aktuális árától függően akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát ecseteli a szakember.
Piaci információk szerint ráadásul a lizinen kívül további két, a takarmányipar számára fontos alapanyag – a valin és a szintén kínai gyártású kolin-klorid – kapcsán is felmerült a védővámok kérdése, ami azért is kritikus, mert ezekből sem önellátó Európa – teszi hozzá Bustyaházai László.
Hozzászólások (0)