hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Vészesen közel a kötelező törzstőke-emelés. Lehet tagi kölcsönből?

  • adozona.hu
1

A társaság a 2016. március 15-éig kötelező törzstőke-emelést a tulajdonosoknak a cég felé fennálló tagi kölcsönéből akarja megvalósítani. Kérdés, hogy társaságnak az említett ügylet kapcsán keletkezik-e illetékfizetési kötelezettsége. Dr. Verbai Tamás jogásztól tudjuk meg a választ.

Mindenekelőtt felhívom a szíves figyelmét, hogy a kérdésben szereplő problémára csak a tényállás teljes körű ismerete mellett adható egzakt válasz, ugyanakkor az olvasó által előadottak alapján az alábbi következtetések vonhatók le.

A gazdasági társaságoknál a törzstőke, alaptőke felemelhető nem pénzbeli hozzájárulás szolgáltatásával, így a társaság tagja által a társaság részére rendelkezésre bocsátott, a társaság által elismert tagi kölcsön összegével is. Számviteli szempontból tehát nincs annak akadálya, hogy az adott tag az általa nyújtott kölcsönből származó követelését a jegyzett tőke megemelése keretében, apportként a társaság részére rendelkezésre bocsássa.

Ez esetben a tag nem elengedi a követelését, hanem beapportálja a társaságba. A követelés átruházására tehát nem ingyenesen kerül sor, hiszen annak ellentételezéseként az apportot adó tag különböző társasági jogokat (szavazati, osztalékjog stb.) szerez a társaságban.

Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (továbbiakban: Itv.) 11. §-ának (1) bekezdés c) pontja szerint az ajándékozási illeték tárgya a vagyoni értékű jognak ingyenes alapítása, ilyen jognak vagy gyakorlásának ingyenes átengedése, továbbá az ilyen jogról ellenszolgáltatás nélkül történő lemondás.

Továbbá az ilyen juttatás a visszterhes vagyonátruházási illetéknek sem tárgya [Itv. 18. § (2) bekezdés], mivel nem az ott meghatározott vagyontárgyak megszerzéséről van szó. Egy esetben mégis előfordulhat, hogy a kérdéses ügylet illetékfizetési kötelezettséggel jár: amennyiben a társaság az Itv. szerinti ingatlanvagyonnal rendelkező társaságnak minősül, és a tag által a jegyzett tőke emelése során megszerzett vagyoni betétek – figyelembe véve a korábban megszerzett részesedéseket, illetve a tag társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény (Tao. tv.) szerinti kapcsolt vállalkozásai tulajdonában lévő részesedéseket is – aránya önállóan vagy együttesen eléri vagy meghaladja az összes vagyoni betét 75 százalékát [lásd részletesen az Itv. 18. § (4) bekezdés h) pontját].

Az Itv. fentebb idézett rendelkezéseinek együttes olvasata alapján – a fenti kivételtől eltekintve – tehát sem a társaságnál, sem a tagnál nem keletkezik illetékfizetési kötelezettség a tagi kölcsönből megvalósított törzstőke emelése esetén.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Vadász Iván

Az adóhatóság szerint: a tagi kölcsön apportként történő rendelkezésre bocsátása végleges pénzeszköz átadásnak minősül, és rendkívüli bevételként számolandó el.
A Kúria 2015. március 31.napján kelt, Kfv.III.35.771/2014. ítélete kimondta: a hitel-tőke konverzió ténylegesen nem a felperesi társaság működését szolgálta, annak célja a felperesnek nyújtott tagi kölcsön ellenérték nélkül történő elengedése volt. A jegyzett tőke megemelése nem minősült rendeltetésszerű gyakorlásnak, annak kizárólagos célja a társasági adótörvényben foglalt rendelkezések megkerülése és az adófizetési kötelezettség minimalizálása volt.

Nyilvánvaló, hogy a NAV-Kúria jogértelmezés téves, hiszen a cégbíróság végzésével bejegyezte a tagi kölcsön apportját, tehát egy másik hatóság/bíróság ezt nem minősítheti át.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őstermelő, tárgyieszköz-eladás

Lepsényi Mária

adószakértő

Kisvállalkozói kedvezmény – ingatlan

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink