hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Illetékfizetés ingatlanvagyonnal rendelkező cégben történő részesedésszerzésnél

  • Szipszer Tamás adótanácsadó, mérlegképes könyvelő

Magyarországon a tulajdoni részesedést megtestesítő értékpapírok (részvények, üzletrészek stb.) vásárlása fő szabály szerint nem jár illetékfizetési kötelezettséggel. Ha azonban olyan vállalkozásban szerzünk részesedést, melyben ingatlanvagyon is található, akkor kellő körültekintéssel kell eljárnunk, mert előfordulhat, hogy vagyonszerzésünk mégis illetékfizetési kötelezettséggel jár.

Ahhoz, hogy egy ingatlantulajdonnal rendelkező társaságban történő részesedésszerzés illetékfizetéssel járjon, több feltételnek kell megfelelni.

Az első az, hogy az ingatlanvagyon értékének meg kell haladnia a társaság eszközállományának 75 százalékát [illetéktörvény 102. § (1) bekezdés o) pont]. Az ingatlanvagyonon belül kizárólag a belföldi fekvésű ingatlanok értékét kell figyelembe venni.

Az eszközállomány meghatározásánál a legutolsó ismert beszámoló mérlegében szereplő eszközök értékét kell figyelembe venni.

Ha a társaság nem rendelkezik elfogadott beszámolóval, akkor a törvény a nyitómérlegben szereplő adatokat tekinti irányadónak. Nyitómérleget nem köteles egy cég készíteni, de az illetéktörvény az újonnan alapított vállalkozások esetén mégis megköveteli – enélkül az illetékfizetési kötelezettség nem teljesíthető.

Az eszközök összértékének meghatározása során figyelmen kívül kell hagyni az alábbiakat:

• pénzeszközök,

• aktív időbeli elhatárolások,

• pénzkövetelések,

• kölcsönök.

A fentiek alapján könnyen meghatározható, hogy végülis mely eszközcsoportokat kell számításba venni. Ezek az alábbiak:

• Befektetett eszközök,

• Készletek,

• Tulajdoni részesedést megtestesítő forgóeszközök között kimutatott értékpapírok.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a részleteket!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink