hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Céget venne ingatlanvagyonnal? Vigyázzon, illetékfizetés fenyeget!

  • LeitnerLeitner

Jövőre már bármilyen főtevékenységet végző, ingatlannal rendelkező cég megszerzése illetékfizetési kötelezettséget vonhat maga után, nemcsak akkor, ha a megvásárolt vállalkozás főtevékenysége összefügg az ingatlanfejlesztéssel – hívja fel a figyelmet a 2014-es adótörvény-csomagban található módosítási javaslatra Jancsa-Pék Judit, a LeitnerLeitner vezető tanácsadója. Kedvező irányba változik ugyanakkor az ingatlanvagyonnal rendelkező társaságok definíciója.

A jelenlegi szabályozás szerint csak akkor kell illetéket fizetni egy ingatlannal rendelkező társaságban való tulajdonszerzéskor, ha a társaság hivatalos főtevékenysége összefügg az ingatlanfejlesztéssel, építéssel, adásvétellel vagy bérbeadással. A tervezett adótörvény-módosítások nyomán 2014-től bővülhet az illetékfizetésre kötelezett ügyletek köre. Eltörölnék ugyanis a tevékenységre vonatkozó korlátozást, ezért jövőre már bármilyen főtevékenységet végző, ingatlannal rendelkező cég megszerzése illetékfizetési kötelezettséget vonhat maga után.

Ezzel párhuzamosan kedvező változást is rejtenek a tervezett módosítások. Megváltozik ugyanis az ingatlanvagyonnal rendelkező társaságok definíciója. Az illetékekről szóló törvény szerint jelenleg ingatlanvagyonnal rendelkező társaságnak számít minden olyan gazdálkodó szervezet, amelynek akár egyetlen csekély értékű belföldi ingatlan-, illetve ingatlanrész-tulajdona van, illetve amely egy ilyen társaságban közvetlenül vagy közvetetten legalább 75 százalékos részesedéssel bír.

Jövőre az illetékekről szóló törvény szerint csak azokat a vállalkozásokat nevezhetjük majd ingatlanvagyonnal rendelkező társaságnak, amelyek mérlegben kimutatott eszközeinek (kivéve pénzeszközök és pénzkövetelések) legalább 75 százalékát belföldön fekvő ingatlanok teszik ki. Az értékelést a javaslat alapján könyv szerinti értéken kell majd elvégezni. A fogalmi meghatározás változása tehát jelentős mértékben szűkíti a potenciális kötelezettek körét.

Tekintettel arra, hogy a fenti változások alapjaiban változtatják meg az ingatlannal rendelkező cégeket érintő tranzakciók illetékterhelését, a 2014-től érvényes változások tükrében mindenképpen érdemes megvizsgálni, hogy mikorra időzítsük az ingatlanvagyonnal rendelkező gazdasági társaságban való tulajdonszerzést.

Ha olyan cégről van szó, melynek főtevékenysége nem kapcsolódik az ingatlanfejlesztéshez, adásvételhez, bérbeadáshoz, de rendelkezik ingatlanvagyonnal, akkor még idén érdemes nyélbe ütni az üzletet, mert így érvényesíthető a teljes illetékmentesség. Ha azonban éppen ingatlannal foglalkozó cégben vásárolnánk részesedést, a definíció szűkítése miatt érdemes megvárni az év elejét, mert a most ismert tervezetek alapján elképzelhető, hogy jövőre már nem lesz illetékköteles a tranzakció – magyarázza Jancsa-Pék Judit.

Az illeték nagysága a tervezet szerint nem változik, marad tehát ingatlanonként 1 milliárd forintig a 4 százalékos, a forgalmi érték ezt meghaladó része után pedig a 2 százalékos mérték. Az ingatlanonkénti 200 millió forintos korlát várhatóan szintén érvényben marad.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Társasági adó önellenőrzése

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Gyógyszerforgalmiadó-kedvezmény

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink