adozona.hu
Telephely külföldön: iparűzési adó megosztása
//adozona.hu/helyi_ado/Telephely_kulfoldon_iparuzesi_ado_megosztas_J0UK8Y
Telephely külföldön: iparűzési adó megosztása
Egyéni vállalkozó most kezdi a tevékenységét kozmetikusként, és az új kata szerinti adózást választja. Havonta egy hetet Németországban tevékenykedik, az ottani telephelyén. Be kell jelenteni a németországi üzletet, s hogyan kell megosztani az iparűzési adót? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
Egyéni vállalkozónak, aki most kezdi a tevékenységét kozmetikusként, és az új kata szerinti adózást választja, székhelye a lakcíme alapján Győrszemerén lesz, telephelye pedig egyrészt Győrben, egy bérelt üzletben, ahol havonta három hetet fog dolgozni, másrészt pedig Németországban, ahol – szintén egy bérelt üzletben – havi egy hetet szeretne dolgozni. Mivel a kinti munkavégzés ideje a 183 napot nem haladja meg, a magyar szabályok szerinti nyugtát fog kiállítani Németországban is, és itt is fog a kata szabályai szerint adózni utána. Mivel itt lesz adóügyi illetősége, az iparűzési adót Győr és Győrszemere között kell megosztania, például személyi jellegű ráfordítás alapján történő megosztással, és számolhatja úgy, hogy háromnegyed részt Győrben, egynegyed részt pedig Győrszemerén fizet, vagy mi lenne a helyes eljárás? A tételes adót nem éri meg választania, mivel az árbevétele 5 millió forint alatt maradna éves szinten. A másik kérdés az, hogy webes ügysegéden keresztül a németországi üzletet be kell jelenteni telephelyként akkor is, ha a munkavégzés időtartama a 183 napot nem haladja meg?
Ha az egyéni vállalkozó a személyi jellegű ráfordítások alapján kívánja megosztani az iparűzési adó alapját, akkor mindenekelőtt 500 ezer forint személyi jellegű ráfordítást vesz figyelembe maga után. Ezt kell megosztania úgy, hogy székhelyére legalább 10 százaléknyi adóalap jusson.
Ami a külföldi telephely kérdését illeti: a német-magyar kettős adóztatási egyezmény 5. cikkelye szerint a telephely olyan állandó üzleti hely, amelyen keresztül vállalkozás üzleti tevékenységet végez. A 183 napos szabály az a nem önálló tevékenységre vonatkozik, például munkaviszonyos kiküldetés esetére. Tehát a telephely, ha kellően állandó, rendszeres jellegű, akkor létrejöhet Németországban, s a német állam jogosult a telephelynek betudható nyereség megadóztatására.
Az egyéni vállalkozókra vonatkozó telephely fogalma gyakorlatilag megegyezik, a Cégtörvény telephelyi fogalmával. Ez a fogalom nem szűkíti le a telephelyeket a belföldi helyiségekre, így álláspontom szerint a külföldi telephelyeket is be kell jelenteni.
Hozzászólások (3)
Tisztelt Hozzászólók!
Németországban nem tud katázni tekintve hogy ez egy magyar adónem. Németország azonban jogot formálhat az ott keletkező nyereség adóztatására. Tehát ha egy személy egy adott állam területén gazdasági tevékenységet folytat, akkor az adott állam mindenképpen jogot formál hogy ezt a tevékenységet megadóztassa. Ez egyaránt jelent forgalmi és nyereségadóztatási jogot.
üdvözlettel
Szipszer Tamás
Nem igazán lehet látni, hogy meddig tart a kérdés és honnan kezdődik a válasz, de szerintem Tamás válasza teljesen rendben van. A németországi telephelyen vállalkozást kell nyitni, miután az EU tagállami rendszer csak gazdasági társaságokra ismeri el a külföldi telephelyet, egyéni vállalkozásokra (jelen esetben: Gewerbe) nem.
Egyébként a németországi egyéni vállalkozó alapítása esetében a Gewerbeamt-nál (iparűzési hivatal) kell egy bejelentést tenni a vállalkozás indításához. Ennél a hivatalnál egy sor meglepetés, szokatlan új közteherviselési téma is szembe fog jönni. Én csak szóltam előre...
És Németországban is KATÁ-zik? Hogy fog örülni a német adóhivatal!