hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nap kérdése: kkv-minősítés helyi iparűzési adó szempontjából

  • adozona.hu

Az Adózóna olvasója azt kérdezte, hogyan kell értelmezni a kisvállalatra vonatkozóan a hipa-törvény kkv-törvényre utaló szabályát. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Társaságunk 2020-ban a kapcsolt cégeivel együtt is kisvállalatnak minősült, a cégcsoportnak sem a mérlegfőösszege, sem az árbevétele nem érte el a 10 millió eurót év végi MNB-árfolyammal számolva. A létszám ugyan 51 lett, de mivel előző évben 50 alatt volt, és a többi mutató is a 10 millió euró alatt maradt, a korábban megszerzett kisvállalati minősítés nem változott. 2021-ben a cégcsoport mérlegfőösszege és árbevétele is 10 millió euró felett, sőt 4 milliárd forint felett alakult, a létszám azonban lecsökkent 45-re. Jól gondolom-e, hogy 2021-ben sem változott a kisvállalati minősítés, mert ez csak az első év, hogy a pénzügyi mutatók határérték felett alakultak, a létszám viszont ismét határérték alá csökkent? Jól gondolom-e, hogy a helyi iparűzési adó mértékére vonatkozó 50%-os kedvezmény is jár a társaságnak, mert a helyiadó-törvény is a kkv-törvényre utal a minősítési kritériummal kapcsolatban, az pedig csak akkor változik, ha a cég két egymást követő évben túllépi a határértékeket? A törvény többes számban fogalmaz, tehát ha csak egyik határértéket lépte túl a cég két egymást követő évben, úgy gondolom, akkor nincs változás."

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A jogértelmezést mindig nehezíti, ha egy törvény közvetlenül egy másik törvényben szereplő jogszabályhelyre mutat.

Az iparűzési adót szabályozó 1990. évi C törvény (hipa-törvény) 51/L §-a közvetlenül beidézi a kis- és középvállalkozásokról szóló 2004. évi XXXIV. törvényt (kkv-törvény).

Vagyis egy vállalkozás tulajdonképpen akkor alkalmazhatja az 1%-os adómértéket, ha a kkv-törvény szerinti kis- és középvállalkozás fogalmának megfelel, de úgy, hogy a mérlegfőöszegre és nettó árbevételre vonatkozó értékek 4 milliárd forintnak tekintendők.

Álláspontom szerint tehát a vállalkozásnak azt kell megvizsgálnia, hogy vajon akkor is kis- és középvállalkozásnak minősülne-e, ha a kkv-törvényben nem szerepelne az 50 millió, illetve 43 milló eurós értékhatár, hanem helyette egységes 4 milliárd forint lenne meghatározva.

A létszámadat a kisvállalkozásoknál 50 fő, középvállalkozásoknál pedig 250 fő. A kedvezménnyel a középvállalkozások is élhetnek, így létszám tekintetében bizonyosan a határérték alatt van a cég.

A bevétel esetén 2021-ben ugyan a cég meghaladta a 4 milliárd forintos értékhatárt, de valóban a 2 éves szabály miatt a cég nem veszítette el kkv-státuszát még akkor sem, ha a kkv-törvényben 4 milliárd forintban lenne meghatározva a bevételi és mérlegfőösszeg értékhatára.

Így álláspontom szerint érvényesíthető az adókedvezmény. Ugyanakkor felhívom figyelmét, hogy válaszom csak a szakmai álláspontomat tükrözi, az adóhatóság véleménye ettől eltérhet.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ügyfélkapu+

Szipszer Tamás

adószakértő

Ügyfélkapu

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink