hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Két kérdés evás bt. egyszerűsített végelszámolásáról

  • adozona.hu
1

Kell-e egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni a saját jogú nyugdíjas végelszámoló után, és mi a teendő, ha a cégnek semmiféle kötelezettsége nincs hitelezőkkel szemben? – kérdezte az Adózóna olvasója. Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.

A kérdés konkértan így szólt: "Bevételi nyilvántartást vezető evás bt. egyszerűsített végelszámolását határozta el. Ezzel kapcsolatban két kérdésre szerenék választ kapni: 1. Egyszerűsített végelszámolás esetében a végelszámoló a bt. beltagja lesz. Nevezett nyugdíjkorhatárt betöltött saját jogú nyugdíjas. Szeretném megkérdezni, hogy a végelszámolás ideje alatt kell-e utána egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni és bevallani? 2. A cégnek semmiféle kötelezettsége nincs hitelezőkkel szemben. Tehát, ha letelik a közzétételt követő 40 nap, akkor nem tudok jegyzéket készíteni a követelésekről, mert nincs miről. Kérdésem, hogy ezen jegyzék helyett be kell-e nyújtani a cégbírósághoz egy nemleges nyilatkozatot? Vagy egyszerűen meg fog egyezni a nyitómérleg és a korrigált nyitómérleg, és nincs egyéb teendőm?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Az adózási és járulékkérdésére a következő összefüggések vonatkoznak.

A korábbi szabályozás szerint a legfőbb szervnek végelszámolót kellett választania, de végelszámoló lehetett a cégvezető vagy a tulajdonos is. Egyszerűsített végelszámolásnál – a 2018. év közepétől hatályos – új előírás szerint nincs szükség a választásra, mert a törvény rögzíti, hogy a végelszámolót terhelő feladatokat a cég vezető tisztségviselői látják el.

A polgári törvénykönyv alapján a társaság ügyvezetését a vezető tisztségviselő – a társasággal kötött megállapodása szerint – megbízási jogviszonyban vagy munkaviszonyban láthatja el.

A kérdéses esetben feltételeztem, hogy ez a személy a bt. saját jogú nyugdíjas beltagja, aki nem munkaviszony, hanem megbízás keretében látja el vezető tisztségviselőként a végelszámolói feladatokat. A 1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) 4. § d) pont 5. alpontja alapján társas vállalkozó: a betéti társaság "... olyan természetes személy tagja, aki a társaság ügyvezetését nem munkaviszony alapján látja el, kivéve, ha az 1. alpont szerint társas vállalkozónak minősül." Tehát, ha az előző feltétel teljesül, és a közölt esetben teljesül a Tbj. 4. § e) pontja is, akkor a kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozó szabályait kell alkalmazni.

A kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozó után a társas vállalkozás a Tbj. 19. § (4) bekezdésében meghatározott egészségügyi szolgáltatási járulékot, a társas vállalkozó a Tbj. 19. § (2) bekezdésében meghatározott nyugdíjjárulékot fizet. A nyugdíjjárulék alapja a társas vállalkozónak a személyes közreműködése, a Tbj. 4. § d) pont 5. alpont szerinti társas vállalkozó esetében az ügyvezetői/végelszámolói tevékenysége alapján kifizetett (juttatott) járulékalapot képező jövedelem.

Ha a kiegészítő tevékenységet folytató személy díjazás nélkül (ingyen) végzi a tevékenységét, akkor csak az egészségügyi szolgáltatási járulékot kell megfizetnie a vállalkozásnak.

A második kérdést illetően: természetesen, ha nincsenek kötelezettségei, követelései, akkor nem tud mást közölni az egyszerűsített iratmintákban sem.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

A válasz nem említi meg, hogy nem minősül kiegészítő társas vállalkozónak az a nyugdíjas-végelszámoló, aki munkaviszonyra lép az általa végelszámolt vállalkozással. Ráadásul 2019.01.02-től már nem is kell bejelenteni őt, így a T1041-es adatlap beküldésével se tud "elkésni".

Az ilyen munkaviszonynál mennyi idő van szüksége a végelszámolónak a heti munkavégzéshez? Mondjuk legyen heti 5 perc? Akkor arányosítsuk a minimálbért. Nálam ez kb. 300 Ft havi munkabérre jött ki, legyen tehát a munkabér havi 300 Ft. A nyugdíjas munkavállalónak csak SZJA levonása van, ami 45 Ft, havonta. Ha jól figyeltem, akkor ez az összeg a 1908-as bevallásban "elmegy kerekítésbe".

Sikeres végelszámolást kívánok!

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink