hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

December 20.: dönteni kell az eváról

  • MTI

Az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) szerinti adózást december 20-ig választhatják az újonnan bejelentkező adózók, illetve eddig az időpontig lehet kijelentkezni is az eva alól.

Az eva szerinti adózást - többek között - a törvényi feltételeknek megfelelő egyéni vállalkozók, egyéni cégek, korlátolt felelősségű társaságok, ügyvédi irodák és betéti társaságok választhatják, legkésőbb december 20-ig. Az eva hatálya alá történő bejelentkezés ugyanezen időpontig írásban visszavonható.
   
2012-től az eva-körbe jelentkezés bevételi értékhatára 25 millióról 30 millió forintra emelkedett. További változás, hogy az eva kulcsa 30 százalékról 37 százalékra nőtt.
   
Azoknak, akik 2011-ben az eva szerint teljesítették adókötelezettségüket, és 2012-ben is fenn akarják tartani ezt az adózási módot, nem kell újabb bejelentkezést tenniük.

Eva vagy nem eva?
Számoljon az Adózóna kalkulátorával, hogy megtudja, maradni vagy kilépni érdemes. A megújult Adózóna ingyenes és fizetős szolgáltatásairól pedig itt tudhat meg többet.

   
Ugyancsak december 20-án jár le az adófeltöltés határideje, azaz az evás adózóknak a december végéig a számlájukra érkező (vagy készpénzben felvett) összeg után is be kell fizetniük december 20-ig a bruttó bevétel 30 százalékos kulcsa után kiszámított adót.
   
Amennyiben a feltöltésnél az adózók rosszul becsülik meg a várható adó összegét, és ezért az adóhatóság az adóelőlegként megfizetett és a későbbiekben megállapított tényleges adó összegéhez képest 10 százalékot meghaladó eltérést tapasztal, úgy a különbözet 20 százalékával megegyező mértékű mulasztási bírságot róhat ki. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a 90 százalékos adófeltöltés még nem von bírságot maga után.
   
Egyszerűsített vállalkozói adóból az idén október végéig 120 milliárd forint folyt be a költségvetésbe, az összeg 7 százalékkal kisebb az előző év megfelelő időszakának adatánál.
   
Az első tíz havi adatok ismeretében kicsi a valószínűsége annak, hogy teljesül a Nemzetgazdasági Minisztérium lefelé módosított, 180,1 milliárd forintos idei eva-bevételi előirányzata, mivel a múlt év decemberében, az adófeltöltési kötelezettség nyomán, 53 milliárdot fizettek be az evás vállalkozások. Ezzel az összeggel számolva - ami az év eddigi folyamatainak ismeretében igen optimista verzió - 173 milliárd forintra jönne ki az evások által befizetett összeg az idén. Ez az előirányzathoz képest közel 10 százalékos elmaradás.
   
Nagyobb a valószínűsége annak, hogy decemberben is csak az előző év utolsó hónapjában megfizetett adó mintegy 93 százalékát utalják át az evások, így a költségvetés idei eva bevétele 170 milliárd forint körül alakulna, szemben a 180,1 milliárdos előirányzattal. (2009-ben még 182 milliárd forint eva bevétel folyt be az államkasszába.)

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink