80 találat a(z) várandós cimkére

Kismama munkakörének átszervezése Kérdés

Munkavállalónk bejelentette, hogy várandós. Munkakörének egy része januártól megszűnik, ezért szeretnénk részmunkaidőben foglalkoztatni. Megteheti-e a munkáltató, hogy a várandós kismamát teljes munkaidős foglalkoztatásból részmunkaidőssé szervezi át? Amennyiben a kismama munkaköre/beosztása megszűnik a társaságnál, abban az esetben van-e lehetőség arra, hogy a munkáltató felmondjon neki?

Próbaidő alatt munkaviszony megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi helyzettel kapcsolatban kérem véleményét. A munkavállaló egyik nap bejelenti, hogy aznap derült ki, hogy terhes, és a doktor ajánlása szerint nem javasolt számára a munkavégzés, ezzel szemben egy közösségi oldalon már több mint egy hete ultrahangfelvételeket tesz közzé. A munkavállaló a próbaidejét tölti, állapotának bejelentése napján körülbelül másfél hónapja volt próbaidőn. Az általa betöltött pozíció azonban megszűnik január elsejével (ami viszont a munkáltatónak is most jutott a tudomására). Milyen retorziókra számíthat a munkáltató, ha a terhes munkavállaló sérelmezi a próbaidő alatti munkaviszony-megszüntetést? Továbbá, ha próbaidő és táppénz alatt mond fel a munkáltató, és a munkavállaló a táppénz után (szülés) rögtön gyedre jogosult, akkor csak a gyedes időszak lejárta után szüntethető meg a munkaviszonya? Válaszukat előre is köszönöm!

Dolgozó kismamák: amit megtehet a munkáltató, és amit nem Cikk

A munkavállalónak akkor sem egyszerű a helyzete, amikor várandós, ha pedig a gyermek megszületését követően újra munkába kíván állni, szintén akadályokba ütközhet. Próbaidő alatt nincs védelem, ilyenkor nehéz titkolni a terhességet, azonban a legnehezebb babavárás idején munkát találni. Az Mt. védelmi szabályai megfelelőek, jóhiszemű és tisztességes munkáltatók mellett tökéletesen betöltenék rendeltetésüket.

Táppénz alapjának meghatározása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk felmondott, a kilépő papírokat részére átadtuk. Ekkor jutott tudomására, hogy kismama. Kérvényezte, hogy ismét munkaviszonyt létesíthessen cégünkkel más munkakörben és más bérrel. Öt nap telne el a kilépés és a belépés között. Kérdésem az lenne, ha elmegy a kismama táppénzre, csedre, gyedre, akkor az alap az új munkaviszonyban elért jövedelme, illetve, ha nincs meg a 30 nap munkabérrel ellátott idő, akkor a szerződés szerinti bére lesz az alap?

Amit mindig tudni akart a határozott idejű munkaviszonyról Cikk

Mire kell ügyelni a határozott idejű munkaviszony esetén? Várandós munkavállaló munkaviszonya is megszűnik a határozott idő lejártával? Jogszerű lehet, ha egy munkavállaló munkaviszonyát sorozatosan meghosszabbítják? Átalakulhat a határozott időtartamú munkaviszony határozatlanná? Ismertetjük a szabályokat.

Csed főállás és egyéni vállalkozás mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy várandós hölgy főállásban dolgozik egy kft.-nél, másodállásban egyéni vállalkozó. Szeretne elmenni csedre, a főállásban rendelkezik 365 nap biztosítási idővel. Az egyéni vállalkozásban egyéb pénzügyi kiegészítő tevékenységet végez, jutalékos rendszerben történik a jövedelmezés. A kérdésem, hogy elmehet-e csedre, ha az egyéni vállalkozásban nem köt új szerződést, tevékenységet nem végez, viszont a korábbi szerződések után kapja a bónuszt, jutalékot? Esetleg célszerű lenne szüneteltetnie az egyéni vállalkozást a csed alatt? Sajnos szüneteltetés esetén viszont elveszítené a korábbi szerződések után kapott jutalékokat. Várom válaszát! Köszönettel Nagyné Betti

Felmondás: új szabályokra kell figyelniük a munkáltatóknak Cikk

Vissza lehet vonni a felmondást, ha az olyan körülmény miatt vált jogellenessé – például várandósság –, amelyről nem volt tudomása a munkaadónak, s bizonyos körben az apákra is kiterjed a felmondási védelem a munka törvénykönyve idén június közepén hatályba lépett módosításai révén. A Kúria további törvényváltozásokat sürget.

Veszélyeztetett terhesség, szülési szabadság, gyes Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem, adjon tanácsot a következő kérdésben: Édesanya veszélyeztetett terhes volt, így táppénzt kapott a szülés napjáig. Mivel nem volt meg a 365 nap biztosítása, így egyből gyesre vált jogosulttá. Ebben az esetben a Mt. 127. §-át figyelembe kell-e venni? Az anya jogosult-e szülési szabadságra vagy egyből fizetés nélküli szabadságra kerül és a gyest kell figyelembe venni? Amennyiben jogosult szülési szabadságra, akkor esetében mennyit és mikor kell kiadni? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: S.G.

Szóban közölt felmondás Kérdés

Két alkalmazottal rendelkező kft. egyik dolgozója – mivel a munka mennyisége nagyon lecsökkent, s anyagi gondok is vannak –, már hónapok óta fontolgatja a felmondását. Végül március 31-én szóban megállapodtak, hogy közös megegyezéssel kilép. Értesítették a könyvelőt, a kijelentés aznap meg is történt. Mivel más azonnali munkahelye nem volt, nem várta meg a kilépő papírok elkészültét, azokat a következő héten akarta csak elvinni, és akkor aláírni. A mai napig a munkahelyén nem jelent meg, majd egy e-mailben közölte, hogy ma tudta meg, hogy terhes, így esze ágában sincs semmit aláírni. Kell neki ez a munkahely a szülésig! Tudomásunk szerint nincs betegállományban, március 31. óta a munkahelyén nem jelent meg. Munkájával már hosszú ideje elégedetlenek vagyunk, de sajnos írásbeli figyelmeztetést soha nem kapott. Munkájára semmilyen formában nincs szükség. Mit tehet ilyen esetben a munkáltató?

Gyermeknevelési támogatás felmondás után Kérdés

Dolgozónk munkaviszonya 3,5 év munkaviszony után március 31-én közös megegyezéssel megszűnt. Nem tudott azonnal elhelyezkedni máshol. Április 4-én megállapították, hogy terhes. Arra, hogy gyorsan új munkát találjon, semmilyen esélye nincs. Abban az esetben, ha munkanélküli segélyre megy, majd annak lejáratát követően, ha nem tud munkát találni azonnal, főállású egyéni vállalkozó lesz a szülés idejéig, lesz-e lehetősége valamennyi ellátásra? Ha ebben a formában nem, akkor mi lehet számára megoldás? Cégünknél a munkaviszony visszaállítására sajnos nincs lehetőség.

Várandós, kisgyermekes dolgozók: minden egy helyen, amit tudni kell Cikk

Attól a naptól kezdve, amikor a kismama bejelenti a munkahelyén, hogy babát vár, a munkáltató számára is új időszámítás kezdődik. Fokozottan ügyelnie kell olyan alapvető szabályokra, hogy nem mondhat fel a munkavállalónak, szem előtt kell tartania az egészségi állapotát, éjszakai munkát és túlórát nem rendelhet el esetében, a fizetés nélküli szabadság megszűnését követően a gyermek három éves koráig ügyelnie kell a felmondási korlátozásra. Be kell-e jelentenie a munkavállalónak a várandósságát? Mi a leggyakoribb hiba, amit a kieső munkaerő pótlása során elkövetnek a munkáltatók?

Felmondás várandósság alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik, próbaidő alatt lévő alkalmazottunktól meg szeretnénk válni. Amikor közöltük vele szándékunkat, bejelentette, hogy várandós. Megtehetjük-e ezen tény ismeretében, hogy felmondunk neki? Cégünk veszélyes anyagokkal dolgozó munkakörben (speciális takarítás) foglalkoztatja jelenleg a dolgozót. Más munkakörbe nem tudjuk áthelyezni, csak olyan jellegű tevékenységek vannak, amelyek veszélyeztetik az egészséget, ezért speciális védőfelszereléssel kell elvégezni a feladatokat. Nem szeretnénk jogellenesen eljárni, és bíróságra sem mennénk, ezért fordulunk önökhöz tanácsért. Válaszukat előre is köszönjük!

Felmondott a várandós nőnek: majd a Kúriáig vitte az ügyet Cikk

A munkáltató felmondott a várandós nőnek, akinek kártérítési követelését másodfokon is megítélte a bíróság. A munkáltató felülvizsgálati kérelemmel a Kúriához fordult.

Felmondás várandós nőnek próbaidő alatt Cikk

Felmondhat-e veszélyeztetett terhes munkavállalójának a próbaidő alatt a munkáltató? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Tgyás, gyed Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2014. december 1-jére szülésre kiírt várandós nő 2013 decemberétől katás egyéni vállalkozó. 2005. március 1-jétől 2013. augusztus 1-jéig munkaviszonyban állt. 2013. október 1-jétől 2013. november 30-áig munkanélküli járadékban részesült. Kérem szíves válaszát, hogy mely jövedelmek fogják képezni a részére folyósított terhességi gyermekágyi segély és a gyermekgondozási díj alapját? Válaszát előre is nagyon köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink