222 találat a(z) vállalkozás szüneteltetése cimkére
Evás egyéni vállalkozás szüneteltetése közbeni megszüntetése
Kérdés
Evás egyéni vállalkozó 2012. 07. 02-től szünetelteti a tevékenységét. A szüneteltetés alatt a székhely címe megváltozott. A tevékenységet a vállalkozó nem kívánja tovább folytatni. Kérdéseim: 1. Az ötéves szüneteltetési időszak pontosan mikor telik le? 2. A székhely megváltozását a szünetelés időszaka alatt be kell jelenteni? 3. A szüneteltetés lejárta előtt az adóalany meg szeretné szüntetni a vállalkozását. Milyen bevallásokat kell elküldenie, és milyen időszakra vonatkozóan? Az evás adóalany áfa alanyi mentes, a szünetelés időszaka alatt bevétele sem keletkezett. 4. Hogyan alakulnak a bevallási kötelezettségek, ha a szüneteltetés végéig az adóalany nem szünteti meg a vállalkozását, és így hivatalból törlésre kerül a nyilvántartásból. A válaszoknál a konkrét gyakorlati dolgok érdekelnének, a törvényben leírtakat ismerem. Válaszát köszönöm.
Katás egyéni vállalkozás szüneteltetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy a katás egyéni vállalkozónak milyen bevallásokat kell a szüneteltetés megkezdése (2017. 02. 01) kapcsán benyújtania? A járulékbevallásra NY nyilatkozatot küldött januárra, a 1701-est nullásan szintén beküldte januárra. Havi áfabevalló, így a január havi áfabevallást is beküldte 20-áig, jelölve rajta, hogy szüneteltet. Az ipabejelentést is beküldte - tételes adózó -. A kata-bevallást be kell adnia januárra vagy majd csak a teljes adóévre? Köszönettel:
Szüneteltetés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó 2012. 09. 18-tól szünetelteti a vállalkozását, amit 2017. március végén újraindít. Ezzel kapcsolatban az a kérdésem, hogy amennyiben nem válik be az egyéni vállalkozás, és újból szeretne szüneteltetni, akkor az új szüneteltetés egy hónaptól két évig tarthat-e attól függetlenül, hogy már majdnem 5 évig szünetelt a vállalkozás?
Egyéni vállalkozó – kata választása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó, ha a tevékenységét saját elhatározásából megszünteti, akkor bármikor, akár két hét múlva is lehet újra egyéni vállalkozó? Úgy tudom, hogy ez nincs korlátozva. Ilyen esetben, ha két évnél rövidebb időn belül kezdi újra az egyéni vállalkozó a tevékenységét – már új adószámmal –, akkor választhatja újra a katatörvény szerinti adózási módot, vagy attól függetlenül, hogy új adószáma van, vonatozik rá a két éves korlát? Köszönöm!
Katabevétel
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kata szerint adózó egyéni vállalkozó 2015. február 15-étől szünetelteti a vállalkozását. Sörözőt üzemeltetett. Március 16-án a szüneteléskor megmaradt árukészletének egy részét a nagykereskedelmi forgalmazónak visszaadta. Erről készült is visszáruszámla, és a vételárat meg is kapta, március 15-ei dátummal. Ezzel kapcsolatos lenne a kérdésem. A szünetelés időpontja után visszáruként átadott áru értéke után kell-e adóznia az egyéni vállalkozónak valamilyen formában? Jól gondolom-e, hogy a visszáru értékét katás bevételként – mivel a bevételt már a szünetelés idején érte el – nem kell figyelembe venni? Válaszukat előre is köszönöm. Kuzselláné Tóth Zsuzsannna
Egyéni vállalkozó szünetelés – átmeneti rendelkezések
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy az az egyéni vállalkozó, aki még 2017. előtt kezdte meg a szüneteltetést, meddig szüneteltetheti a vállalkozását? 5 évig? Vagy már csak két évig? Nem találtam átmeneti rendelkezést, de van több ügyfelem, amelyek 2-3-4 éve szünetelnek. Ők maradhatnak 5 évig, csak azokra vonatkozik a jogszabályváltozás, akik 2017-től kezdik meg a szüneteltetést? Köszönöm!
Egyéni vállalkozás szüneteltetése őstermelői tevékenység mellett
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy áfás egyéni vállalkozó, aki egyéni vállalkozása mellett szintén áfás őstermelő. Egyéni vállalkozását szünetelteti 2 hónapra, mivel idényjellegű a vállalkozása. Ezalatt őstermelőként tovább működik, terményt értékesít, alapanyagot szerez be, azaz fizetendő/visszaigénylendő áfája keletkezik. Tekintve, hogy csak egy adószáma lehet egy embernek, ugyanazon adószámot használja egyéni vállalkozóként és őstermelőként is. Ez esetben hogyan kell áfabevallást beadni arra a két hónapra, amikor az egyéni vállalkozását szünetelteti? Mivel őstermelő, áfabevallást akkor is be kell adnia, nem? Szüneteltetés miatt elvileg záró áfabevallást kellene beadni az egyéni vállalkozásában...
Ingatlan-bérbeadás magánszemélyként
Kérdés
A következő kérdésben kérném a segítségüket. A társaság irodát bérel adószámos magánszemélytől. December hónapra azonban a másik tulajdonostól kapott bérleti díjra számlát. (A szerződésben mindkét tulajdonos szerepel mint bérbeadó.) Ezt a számlát a tulajdonos mint egyéni vállalkozó adta. Az egyéni vállalkozók nyilvántartásában azonban az szerepel, hogy 2014.07.01-től szünetelteti a vállalkozói tevékenységét. A tulajdonosok könyvelőjétől azt a felvilágosítást kaptuk, hogy a tulajdonos mint magánszemély adta a számlát, de miután egy személynek csak egy adószáma lehet, ezért adta a számlát az egyéni vállalkozói adószáma feltüntetésével. Az egyéni vállalkozói tevékenysége között az ingatlan-bérbeadás nem szerepel. Kérdésem az, hogy ha egy egyéni vállalkozó szünetelteti a tevékenységét, akkor állíthat-e ki számlát? (Szerintem nem.) Valamint az, hogy ha az egyéni vállalkozó szünetelteti az egyéni vállalkozását, akkor mint adószám nélküli magánszemély adhat-e bérbe ingatlant? Ha igen, akkor számviteli bizonylatot kell-e adnia a bérbeadásról az adóazonosító jelének feltüntetésével, hiszen adószám hiányában nem tud számlatömböt vásárolni. Gondolom, ebben az esetben sem használhatja az egyéni vállalkozásában vásárolt számlatömböt, az egyéni vállalkozói (szüneteltetett) adószámával? Még egy kérdés: a nem adószámos magánszemélynek a tevékenység megkezdését be kell-e jelentenie, és ha igen, akkor hova? Válaszukat köszönöm. Üdvözlettel: Marcsi
Alanyi adómentesség választása vállalkozás szünetelése alatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozását két éve szüneteltető, áfakörös egyéni vállalkozó vagyok. 2017 tavaszán újra kívánom indítani a vállalkozásomat (nem korábban, ugyanis bevétel hiányában nem szeretnék járulékot fizetni, tekintettel arra, hogy nincs legalább heti 36 órás biztosítási jogviszonyom máshol), azonban a tevékenység jellege alapján az alanyi adómentesség választása lenne megfelelő számomra. Kérdésem: 2016.12.31-éig jogszerűen bejelenthetem-e, hogy a 2017-es adóévre az alanyi adómentességet választom, figyelemmel arra a tényre, hogy a bejelentés pillanatában és azt követően is még néhány hónapig szünetelni fog a vállalkozásom, azaz a szünetelés ideje alatt egyáltalán tehetek-e ilyen bejelentést? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Katás egyéni vállalkozás szüneteltetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó szüneteltetné a tevékenységét. Mi a teendő, hogyan kell bejelenteni a szüneteltetés tényét, illetve szükséges-e bevallást benyújtani a szüneteltetés ideje alatt? Várom szíves válaszukat! Köszönettel.
Egyéni vállalkozó szüneteltetés alatti bevételi számlája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő témában szeretnénk a segítségét kérni. Katás egyéni vállalkozó szünetelteti az egyéni vállalkozását, a szüneteltetést a NAV felé bejelenti. A szüneteltetés alatt mégis bevételszerző tevékenységet folytat, amiről egyéni vállalkozásának a számlatömbjéből, mint egyéni vállalkozó számlát bocsát ki. Kérdésem, hogy ebben az esetben a kérdéses bevétel hogyan adózik, valamint a számla kibocsátásának ténye megfelel-e a törvényi előírásoknak? Tisztelettel: Eco-Design Kft.
Egyéni vállalkozás szüneteltetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyenes adózású, áfás egyéni vállalkozó a 2016. év közben szünetelteti a tevékenységét (2016. december 31-én is szünetelni fog). 2014-ben fejlesztési tartalékot képzett, melynek jelentős részét a szüneteltetés kezdő napjáig nem használta fel. Kérdésem: a fel nem használt fejlesztési tartalék összegével mi a teendő? Mikor, és milyen bevalláson kell azt szerepeltetni? Van-e valamilyen szankció a fel nem használt részre? Köszönöm válaszát.
Katás bt. szüneteltetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogy a kata hatálya alá tartozó betéti társaság is ugyanolyan szabályok szerint szüneteltetheti a tevékenységet, mint az egyéni vállalkozó? Tehát akár 5 évig is? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel Urbán Ágnes
Kata és a biztosítási jogviszony
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kisadózó egyéni vállalkozó szüneteltette a tevékenységét 2016. 08. 15-ig. Augusztus hónapra így a teljes tételes adó összegét meg kellett fizetnie. A biztosítási kötelezettsége augusztus 1-jétől vagy csak augusztus 16-ától áll fenn a kisadózói jogviszonyára tekintettel? Meddig kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot megfizetnie? Köszönettel.
Járuléktartozás elévülése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi probléma megoldásában kérném a véleményét. Egyéni vállalkozóról van szó, aki 2009. november óta heti 36 órás munkaviszony mellett vállalkozott. Ez azért fontos, mert azóta járulékfizetési kötelezettsége nem volt. A vállalkozást évekig szüneteltette, majd 2014-ben megszüntette. Viszont komoly tartozása volt, 2007. 12. 31-én 1 millió 700 ezer forint, ami 2008. végére már 2 milió 62 ezer forint lett. Ekkor kapott pótlékmentes részletfizetési kedvezményt. Egészen 2011. 04. hóig fizette is a részleteket, azóta nem. A mostani állapot szerint 1 millió 234 ezer forint a tartozása, melyből a késedelmi pótlék 568 ezer forint. Mit javasol, van esély az elévülésre? Ha nincs, mit kérhetek, méltányosság, újabb részletfizetés? Köszönöm szépen a segítségét!