121 találat a(z) utazási költségtérítés cimkére
Költségtérítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyesület választott tisztségviselőinek költségtérítés fizet. A nyilatkozatban tételes költségelszámolást választanak (100%-ban).Jellemzően tömegközlekedést vesznek igénybe (vonat, busz, amiről a saját nevükre számlát kérnek), szja jövedelmük nem származik belőle. Mi a helyes eljárás? M30-as igazolást ki kell-e adni, illetve 08-as bevallásban szerepeltetni kell-e ezeket a kifizetéseket? Köszönettel.
Hazautazás költségtérítése: mikor kell fizetni, mikor nem? Cikk
Munkavállaló az önéletrajzában budapesti címet tüntetett fel, s az állásinterjú során is elmondta, hogy Budapesten él. A személyes dokumentumai bemutatásakor derült ki, hogy vidéki az állandó lakcíme, a tartózkodási helye budapesti. Nem a mi állásajánlatunk miatt költözött Budapestre, igazolhatóan az előző munkahelyei is Budapesten voltak. Kötelező a munkáltatónak a hazautazás költségét megtéríteni? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd válaszolt.
Hazautazás költségtérítése kötelező-e? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk az önéletrajzában budapesti címet tüntetett fel. Interjú során is elmondta, hogy Budapesten lakik. A személyes dokumentumok átadásakor derült ki, hogy vidéki az állandó lakcíme, a tartózkodási helye budapesti. Nem a mi állásajánlatunk miatt költözött fel Budapestre a munkavállaló. Igazolhatóan az előző munkahelyei is Budapesten voltak. A kérdésem, hogy kötelező-e a munkáltatónak a hazautazás költségét megtéríteni? Köszönöm.
Együttműködési megállapodás alapján foglalkoztatott utazásiköltség-térítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hogyan juttathatót diák számára távolsági és helyi bérlet, vagy téríthető meg annak az ára?
Alkalmazottak és szerződött partnerek utazási költsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Oktatással foglalkozó cég vagyunk, oktatóinknak egy részét alkalmazásban, másik részét szerződéssel foglalkoztatjuk. Az oktatott anyag témájából fakadóan oktatóink szerte a világban tartanak képzéseket és előadásokat. Az utazással, szállással és ellátással kapcsolatos költségeket cégünk fedezné. Kérdésem az lenne, hogy egyik (alkalmazott költségei), illetve másik (szerződéssel foglalkoztatott költségei) esetben milyen bizonylatok alapján számolhatja el a cég a felmerülő költségeket, és a szerződéses oktatóknak milyen módon térítheti meg azokat? A probléma azért merült fel, mert míg Magyarországon a szállodák, éttermek stb. többnyire tisztában vannak a szigorú bizonylatolási szabályokkal, így nem probléma, ha a cég nevére kérik a számlát, külföldön sok esetben lehetetlen a magyar cég nevére szóló számlát kérni, és például egy szállodában a vendég oktató nevére állítják ki a számlát, az étkezésről nem cégnévre szól a számla, hanem "nyugta" kérhető csak, helyi utazásról csak elismervény vagy jegy van, és így tovább. Hogyan oldható ez meg alkalmazottak esetében? Szerződéses oktatóknál megoldás-e az, hogy a különféle bizonylatokat összegyűjtve, azokat forintosítva, költségtérítés címén külön beszámláznak a cégnek? Vagy el lehet-e járni csak azon bizonylatokkal így, amelyek nem a cég nevére szólnak? Válaszukat előre is köszönöm!
Napi munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk közigazgatási határon kívüli lakóhelyéről saját gépjárművel utazna a legközelebbi településig, ahonnan busszal tudna bejutni a munkahelyre. Így a lakóhelye és a legközelebbi buszmegálló között utazási költségtérítést, a buszra pedig bérletet igényelne. A kérdésem, hogy ilyen formában adható-e adómentesen az utazási költségtérítés és a bérlettérítés?
Utazási költségtérítés könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk munkába járásához cég nevére szóló számlát szeretnénk elszámolni. A munkavállalónak a bérlet 86 százalékát térítjük adómentesen, a 14 százalékot áfásan leszámlázzuk részére. Ennek a könyvelése bérfeladással történik T 551-K 471. A bérlet vásárlásáról a számlát pedig T 52- K 381., illetve T 4661. Úgy érzem, hogy így kétszeres költségelszámolás történik. Kérdésem, hogyan tudom helyesen könyvelni a fenti eseményt? Segítségüket előre is köszönöm. Üdvözlettel:
Hazautazás heti háromszor Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyben kérem a segítségét. A munkavállaló hazautazásra költségtérítést kap, havi négyszer oda-vissza, vagyis nyolc alkalommal. Jelenleg kilencszer kéri, vagyis egy héten három utat jelölt be, mert, hogy "berendelték", de a visszautat már nem jelölte. A munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló 39/2010. (II. 26.) Korm. rendelet szerinti, a hazautazásra a munkahelyről legfeljebb hetente egyszer – az általános munkarendtől eltérő munkaidő-beosztás esetén legfeljebb havonta négyszer – a lakóhelyre történő oda- és visszautazás fizethető ki. Ebben az esetben szabályszerűen járunk el, ha erre az egy napra nem engedélyezzük a kifizetést, vagy akár egy külön kérelem és munkáltatói döntés alapján kifizethető? Köszönöm válaszát.
Utazási költségtérités Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy erdőbirtokossági társulás vezető tisztségviselője vagyok, a társulás tagjaként, megbízási jogviszonyban. Feladatom többek között az erdőterületek időszakos ellenőrzése. Az erdőterületek lakóhelyemtől – ami egyben a cég székhelye is – 20-22 kilométerre találhatók. Kérdésem: lehet-e kiküldetési rendelvényt alkalmazni az utazási költség megtérítésére?
Hazautazás – autópálya-matrica Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégem munkavállalói román állampolgárok. Hazautazásukat a cég teljes mértékben támogatni kívánja. Olvasom a törvényt, mely szerint havonta két alkalommal a lakóhely és a munkahely között megtett út költségét a munkáltató adómentesen átvállalhatja a munkavállaló helyett. Ennek elszámolása történhet menetjegy vagy bérlet ellenében, illetve minimum 9, maximum 15 Ft/ km-enkénti üzemanyag kifizetésével. Utóbbi esetben felmerült a kérdés: ha ehhez hozzá tartozik az autópályamatrica, kifizetheti-e a munkáltató ennek összegét is? Ha igen, van-e ennek adóvonzata? Továbbá hogyan számolandó a külföldön, más pénznemben vásárolt üzemanyag vagy menetjegy? Köszönöm válaszát.
Utazási költségtérítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk nonprofit közhasznú kft., pályázaton nyert támogatást az erdélyi magyar műveltség megőrzésére, támogatására. A lehetőségekről és igényekről folytatott megbeszélésre román állampolgárságú magánszemélyek jönnek irodánkba. Társaságunkkal nem állnak jogviszonyban. Milyen feltételek mellett fizethetünk nekik utazási költségtérítést? (Vonat vagy saját autó használata esetén.) Köszönettel: Bleier Györgyi
Utazási költségtérítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hivatali, üzleti utazás esetén a kiküldetési rendelvény alapján fizetett költségtérítés összegéből igazolás nélkül elszámolható elismert költségnek minősül a kiküldetési rendelvényben feltüntetett kilométertávolság szerint a jogszabályban meghatározott üzemanyag-fogyasztási norma és legfeljebb a NAV által közzétett üzemanyagár, valamint 15 forint/kilométer általános személygépkocsi normaköltség alapulvételével meghatározott összeg [szja-törvény 3. számú melléklet II./4. és 6. pont; 60/1992.kormányrendelet]. Szeretném kérdezni, hogy a kilométerenkénti 15 forint általános személygépkocsi-normaköltség egy fix összeg, vagy az a kifizető által "adómentesen" fizethető maximális összeg, amitől a kifizető akár el is térhet, ennél alacsonyabb összegben is meghatározhatja? Válaszát előre is köszönöm!
Utazási költségtérítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy belföldi kiküldetés tömegközlekedéssel történő utazási költségét elég, ha jeggyel igazolja a dolgozó, amit a kiküldetési útnyilvántartáshoz csatol, vagy számlát is kell hoznia a munkáltató nevére? Kérdésem az is, hogy a munkába járást is elég-e bérlettel, jeggyel igazolni vagy kell a számla? Az is érdekes, hogy kedvezményes jegyről, bérletről adnak-e számlát a cég nevére (úgy tudom, nem, mert a kedvezményt a személy veszi igénybe)? A december 10-étől bevezetendő kedvezményes e-jegyek elszámolhatók? Előre is köszönöm a válaszát.
Munkába járás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: a munkavállaló állandó lakcíme 200 kilométerre van a munkahelyétől. A munkába járás helyben torténik. Ebben az esetben kell-e a dolgozó részére a havi maximum négy alkalom hazautazási költséget megtéríteni, és mennyi a fizetendő minimum térítés a négy alkalomból? Csak közösségi közlekedési költségtérítés lehetséges, vagy alkalmazható a 9 Ft/km költségtérítés, ha a dolgozó állandó lakhelye Budapesten van, a munkavégzés helye pedig Miskolcon? Ha a dolgozó nem adott le nyilatkozatot, hogy honnan jár be dolgozni, de utólag több hónapra visszamenőleg megigényli a 9 Ft/km költségtérítést, jogos-e az igénye, adómentesen kifizetheti-e utólag ezt az összeget a munkáltató? Köszönettel a választ.
Utazási költségtérítés: amikor a távmunkás is kiküldetésben van Cikk
Távmunkás az őt foglalkoztató cég székhelyétől eltérő városban dolgozik. Havonta egy-két alkalommal ellátogat a cég székhelyére (értekezletekre). Ez kiküldetésnek minősül? Megtéríthető a munkavállalónak a saját gépjárműhasználat, illetve az autópálya-matrica költsége? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda szakértőnk válaszolt.